Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Smetana Bedřich

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Smetana Bedřich
 
Osobnost: Smetana Bedřich
Datum vložení: 5.12.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
BEDŘICH SMETANA (1824-1884) si zamiloval hudbu natolik, že to později vážně ohrozilo jeho studia na gymnáziu. Dokončil je až pod dozorem svého bratrance v Plzni. Po příchodu do Prahy, v době kdy ho otec už nemohl podporovat, dělal domácího učitele hry na klavír. Tím si vydělával na vlastní odborná studia.

Ve dvaceti pěti letech se oženil. Ze čtyř dcerušek tohoto manželství tři v dětském věku zemřely. Zvlášť těžce dolehla na oba rodiče smrt nejstarší, mimořádně nadané Bedřišky. Během pětiletého pobytu ve Švédsku, kde působil jako klavírista a dirigent, mu zemřela i manželka. Smetana se brzo oženil podruhé. Po návratu do Prahy se uplatnil jako kapelník v divadle, po čase mu bylo svěřeno vedení české opery.

Bedřich Smetana se vlastně už od dětství věnoval skladatelské činnosti. Ta postupně převládala nad vším ostatním. Středem zájmu se pro něj stala tvorba operní. Z jeho oper si největší oblibu získala Prodaná nevěsta, která je prostým, lidsky hřejivím zobrazením života na někdejší vesnici.

Přestože v padesáti letech skladatel ohluchl a tíživá situace ho donutila žít u dcery v Jabkenicích, komponovat nepřestal. Vysokou poctu pro něho byla slavností premiéra opery Libuše. Uskutečnila se 11.června 1881 a bylo jí otevřeno právě dostavěné Národní divadlo.

Na Smetanovu počest se 12.května, ve výroční den jeho úmrtí, každoročně zahajuje mezinárodní hudební festival Pražské jaro.Hodnocení: (hodnotilo 192 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Smetana Bedřich Smetana, Bedřich 1314 slov
Smetana Bedřich Smetana, Bedřich 298 slov
Smetana Bedřich Smetana, Bedřich 864 slov
Smetana Bedřich Smetana, Bedřich 1414 slov
Smetana Bedřich Smetana, Bedřich 584 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info