Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Comte Auguste

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Comte Auguste
 
Osobnost: Comte Auguste
Datum vložení: 11.2.2007
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Auguste Comte (1798 – 1857)

Auguste Comte, francouzský filozof, žák a pozdější odpůrce Saint-Simonův, zakladatel pozitivizmu a průkopník sociologie, se narodil roku 1798 v Montpellier v přísně katolické úřednické rodině. Již jako dvacetiletý měl jasně před očima program svého budoucího životního díla. Načrtl a vydal Plán naléhavých vědeckých prací nutných k reorganizaci společnosti (1822). Vnější okolnosti však mimořádně ztížily provedení tohoto programu, třebaže již v roce 1824 předložil veřejnosti první obšírné rozpracování svých myšlenek v Systému pozitivní filozofie. Pak jej ale duševní choroba přivedla do ústavu pro choromyslné a na samý okraj sebevraždy. Po vyléčení přednášel soukromě o svém systému. Místo učitele na pařížské Polytechnice brzy ztratil. Až do své smrti byl odkázán na skromné příjmy z vyučování matematiky, zejména však na podporu svých přátel a žáků, mezi nimi i Johna Stuarta Milla z Anglie, kteří jej téměř nábožně uctívali. Za těchto nesnadných podmínek vytvořil Comte v letech 1830 – 1842 své zásadní systematické dílo, šestisvazkový Kurs pozitivní filozofie. Z další duševní krize po ukončení tohoto díla jej vyvedlo seznámení s paní Clotilde de Vaux, která však nedlouho poté zemřela. Duchovní styk s ní však dal jeho myšlení natrvalo jiný směr – přesvědčivý racionalista objevil moc srdce a citu. Tato změna myšlení se projevila v jeho pozdních spisech, v Pojednání o sociologii (1851-54) a v Pozitivistickém katechismu (1857).

Hodnocení: (hodnotilo 4 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info