Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Pascal Blaise

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Pascal Blaise
 
Osobnost: Pascal Blaise
Datum vložení: 19.2.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Byl to francouzký fyzik, matematik, filozof a teolog.

Narodil se 19. července roku 1623 v Clermont-Ferandu a zemřel 19.srpna 1662 v Paříži. Narodil se ve vzdělané rodině. O exaktní vědy se zajímal již od útlého věku. V 16 letech napsal rozsáhlé pojednávání o geometrii: Rozpravu o kuželosečkách. V roce 1642 sestrojil počítací stroj. V té době se seznámil s Janseninem, náboženském učením, jehož duchovní otec byl Jasenius Cornelius mladší. Jeho dílo Augustinus pojednávající o boží milosti podle sv. Augustina a názor, že středověká scholastika zažila pravé křesťanské učení, ostře napadli Jezuité. Spory s nimi vedli i jeho pokračovatelé. Pascal se roku 1647 definitivně usadil v Paříži. Přestože měl chatrné zdraví, vrhl se do vědeckých studiích.(pokusy s vakuem, první měřil barometricky nadmořské výšky). Formuloval též zákon o rovnoměrném šíření tlaku v tekutinách. Tak vznikl tzv. Pascalův zákon, který zní : Tlak vyvolaný vnější silou v kapalině je ve všech směrech a ve všech místech stejný.
V matematice objevil po něm nazvaný trojúhelník kombinačních čísel(tabulka, jejichž řádky tvoří kombinační čísla). Roku 1654 se uchílil do klášteru Port-Royal.Na obranu jasenitských přátel ve sporu s jezuity napsal listy venkovanovi. Nejvýznamnější dílo, Obranu křesťanského náboženství však už nestačil dokončit.Pascal byl velice věřící křesťan a filozof. Podle jeho názoru nemůžeme rozum ovlivňovat vírou.

Pascalovi spisy:
Vědecká pojednání:
Rozprava o kuželosečkách
Pojednání o prázdnotě
Rozprava o cykloidě
Náboženské a fylozofické spisy:
Rozprava o vášních milostných
Paměť
Spisky o milosti
Obrana křesťanského náboženství
(po jeho smrti vyšla pod názvem Myšlenky)Hodnocení: (hodnotilo 430 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info