Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Masaryk Tomáš Garrigue

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Masaryk Tomáš Garrigue
 
Osobnost: Masaryk Tomáš Garrigue
Datum vložení: 8.10.2007
Referát vložil: Jana Forsztáková

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tomáš Masaryk, první prezident svobodného Československa, se narodil 7.března roku 1850 v Hodoníně jako syn kočího a kuchařky. Nejdříve pracuje jako kovářský učeň a poté studuje na gymnáziích v Brně a va Vídni. Ve Vídni získává titul doktora filozofie. Masaryk pobývá jako soukromý učitel v Lipsku, kde se setkává s mladou Američankou Charlottou Garrigue a ožení se s ní. Zároveň připojuje její příjmení ke svému a od té chvíle se představuje jako Tomáš Garrigue Masaryk.

Masaryk je zvolen do vídeňského parlamentu jako poslanec za mladočeskou stranu, ale později se mandátu vzdává. Masaryk také postupně publikuje spisy Česká otázka, Naše nynější krize, Jan Hus, Karel Havlíček a Otázka sociální. 10 let byl šéfredaktorem odborného měsíčníku Atheneum a stal se vůdcem odpůrců pravosti českých rukopisů. Masaryk se uměl dorozumět spousty jazyky. Po začátku první světové války uprchl z Rakouska-Uherska do Anglie a tam se stal profesorem na Londýnské univerzitě. Masaryk se také zasazoval o samostatnost v rámci rakouské říše. 1918 se stal prvním československým prezidentem. V prosinci 1935 však ze zdravotních důvodů odchází a 14.9. roku 1937 v Lánech umírá.

Hodnocení: (hodnotilo 349 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Masaryk Tomáš Garrigue Masaryk, Tomáš Garrigue 1239 slov
Masaryk Tomáš Garrigue Masaryk, Tomáš Garrigue 443 slov
Masaryk Tomáš Garrigue Masaryk, Tomáš Garrigue 319 slov
Masaryk Tomáš Garrigue Masaryk, Tomáš Garrigue 1011 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info