Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Albrecht z Valdštejna

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Albrecht z Valdštejna
 
Osobnost: Albrecht Albrecht z Valštejna
Datum vložení: 3.2.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Albrecht z Valdštejna-(1583-1634)

Český šlechtic, který se zařadil mezi největší vojevůdce 17. století. Byl významnou osobností třicetileté války. Pocházel z protestanské rodiny, ale již v mládí zradil víru svých předků a přešel ke katolicismu. Obohatil se tím, že lacino nakoupil statky, které byli zabaveny českým povstalcům po roce 1621. Patřilo mu pak obrovské panství v severních Čechách (Frýdlant, Jičín). V Praze zakoupil pozemek se 23 domy, se zahradami a třemi cihelnami, které dal zbořit, aby mohl postavit přepychvé sídlo - Valdštejnský palác. Tento soubor budov je dnes největší pražskou barokní stavbou, kterou obdivují návštěvníci Prahy.

Valdštejn stál v čele císařské armády, kterou platil ze svých peněz. Dosáhl s ní mnoha vítězství a vyhnal dánské vojsko ze severního Německa. Porazil i Švédy. Byl to vynikající voják a organizátor. Touha dosáhnout nejvyšších cílů ho přivedla nejen do čela habsburských armád, ale také k tajným jednáním s představiteli nepřátel. Jako podezdřelý ze zrady byl v Chebu v roce 1634 úkladně zavražděn.

Hodnocení: (hodnotilo 179 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info