Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Mácha Karel Hynek

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Mácha Karel Hynek
 
Osobnost: Mácha Karel Hynek
Datum vložení: 13.2.2008
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Karel Hynek Mácha se narodil v době romantismu, 16.11.1810 na Malé Straně. Jeho otec, Antonín Mácha, se vyučil mlynářskému řemeslu, sloužil na vojně, jako mlynářský tovaryš přišel do Prahy a tam se oženil. V době synova narození pracoval ve mlýně, později si zřídil krupařský krám, protože vzhledem ke svému zdravotnímu stavu už nemohl vykonávat dřívější, fyzicky náročné, řemeslo. Tou dobou Máchova rodina bydlela na Dobytčím trhu, ve velice skromných podmínkách. Máchova matka, Marie Anna Máchová, rozená Kirchnerová, pocházela z rodu pražských hudebníků.

Karel Hynek Mácha byl pokřtěn jménem Ignác. Jméno si ale podle tehdejšího obrozeneckého zvyku změnil do české podoby a přidal si druhé jméno Karel. Studoval triviální školu u sv. Petra, hlavní školu u piaristů a jako čtrnáctiletý pak piaristické gymnázium. Dále potom studoval filozofii a později práva. Po studiích, hnán i hmotnými problémy a nutností zabezpečit budoucí rodinu, si našel práci v Litoměřicích, jako koncipient v kanceláři právníka Josefa Filipa Durase. Kromě práce v advokátní kanceláři se věnoval ochotnickému divadlu. Hrál ve Stavovském a Kajetánském divadle, tam se také seznámil se svou životní láskou - Eleonorou Šomkovou. Eleonora byla dcerou vyučeného knihaře. Mácha ji miloval, současně však v jejím objetí objevil vlastní dosud skryté, dřímající sklony. Dělalo mu dobře, když mohl Lori citově vydírat, neustále se s ní rozcházel a vzápětí zas vášnivě shledával, dokonce pociťoval jistou slast, když ji viděl plakat, když ji při styku slyšel křičet bolestí a když ji nejrozmanitějšími způsoby tyranizoval.
Pamětníci v Máchovi viděli samolibého, marnivého, ješitného a výstředního člověka, drsného vůči druhým. Označovali ho jako podivína a samotáře.

Své nejznámější dílo, Máj, napsal v době, kdy mu bylo pětadvacet let. V té době právě dokončil studium práv, byl sečtělý a vzdělaný. Zajímal se například o tvorbu Byrona, Scotta, Shakespeara i polských romantických básníků.

Karel Hynek Mácha velmi rád cestoval a to hlavně pěšky. Jako student a syn řemeslníka, byl poměrně chudý. Chodil pěšky po celé Republice. Zastavoval se rád především na horách a hradech, které kreslil. Pěšky se, ale vydal dokonce až Itálie přes Rakousko a Alpy. Rád na svých cestách kreslil a psal si deníky. Na ostatní lidi působil velmi zvláštně a tajemně. Choval se výstředně a svým oblečením na sebe poutal pozornost.To, co na cestách poznal, co se dočetl nebo slyšel, se pak odráželo v jeho dílech. Zajímal se i o českou historii
Svým dílům dával Mácha rozličnou podobu,mnohá z nich zůstala jen v náčrtech. Vznikla rada náčrtů historických povídek, z nichž pouze jedna – Křivoklad – byla dokončena a za autorova života vydána r. 1834. Původně byla zamýšlena jako součást většího povídkového cyklu – Kat z doby Václava IV.

Karel Hynek Mácha zamýšlel napsat celý cyklus Obrazů ze života mého z nichž dokončil a vydal pouze dva. Je autor povídky Márinka a Cikáni.
Již řečeno Máchovo nejznámější a literárně nejcennější dílo, je lyricko-epická báseň o čtyřech zpěvech a dvou intermezz Máj . Její kompozice rozčleňuje smysl příběhu vloženého do májové přírody. Uprostřed krásné májové přírody, manifestující lásku, se uskutečňuje postupné osamocování všech tří romantických hrdinů básně, Jarmily, Viléma a Hynka.
Karel Hynek Mácha zemřel 13.11. roku 1836. Když se procházel na kopcích nad Litoměřicemi. Zahlédl požár a běžel pomáhat z hašením. Říkalo se, že zemřel na zápal plic. Ale on přitom zemřel na choleru. Místo svatby s již zmíněnou Lori Šomkovou se konal Máchův pohřeb.

Hodnocení: (hodnotilo 39 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Mácha Karel Hynek Mácha, Karel Hynek 342 slov
Mácha Karel Hynek Mácha, Karel Hynek 807 slov
Mácha Karel Hynek Mácha, Karel Hynek 2749 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info