Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Miller Glenn

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Miller Glenn
 
Osobnost: Miller Glenn
Datum vložení: 13.2.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Glenn Miller

Glenn Miller, trombonista, skladatel a dirigent (narodil se ve státu Iowa 1. března 1904-prosinec 1944), se rozhodl v roce 1942 vstoupit dobrovolně již jako slavný muzikant do amerických ozbrojených složek. Nejprve bezúspěšně do námořnictva. Teprve v září 1942 se mu podařilo přesvědčit armádu, aby jej přijala do svých služeb. Jeho orchestr v rámci amerického letectva se stal téměř okamžitě jedním z nejoblíbenějších nejen pro letce, ale velmi často na svých koncertech v Británii i pro civilisty. Absolvoval až 35 koncertů měsíčně a další byly vysílány rozhlasem.

Páteční prosincové ráno v jižní Anglii roku 1944. Hustá mlha, teplota pod nulou, naprosto nevhodné podmínky pro létání. Předpověď počasí však říká, že kolem poledních hodin by se měla mlha zvednout. Na letišti Twinwood nedaleko Bedfordu severně od Londýna čeká na odlet kapelník, major amerického letectva Glenn Miller. O povětrnostních podmínkách prohlásil, že "i ptáci musí zůstat na zemi".
V časných odpoledních hodinách se ale mlha přece jen trochu zvedla, takže jednomotorový letoun Noorduyn C-64 Norseman s třemi muži na palubě včetně Millera startuje směrem na Paříž. Tam na něj již čekají členové jeho Big Bandu amerického letectva. Připravují se na koncert, který má dodatečně oslavit přestěhování nejvyššího velitelství spojeneckých expedičních sil (SHAEF) do Versailles, jež bylo dokončeno počátkem října 1944.
Lidé z posádky na letišti Twinwood byli poslední, kteří Glenna Millera viděli. Jeho letoun do Paříže nikdy nedorazil, zmizel kdesi nad Lamanšským průlivem. Trosky stroje či těla obětí se nikdy nenalezly. Havárie byla přičítána špatným povětrnostním podmínkám. I tak se ale objevily "zaručené" teorie o atentátu či dokonce zvěsti, že Miller byl spatřen na různých místech i po datu nehody.
Letoun, v kterém Glenn Miller cestoval, se zřejmě nešťastnou shodou okolností stal "terčem" bomb britského Královského letectva. Letoun se zřejmě vinou chybné navigace zapříčiněné mlhou ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě. Zničení jeho letounu zásahem bomby by také vysvětlovalo, proč se nikdy nenašly trosky či ostatky obětí.

Asi před 10 lety byl odhalován na americkém vojenském hřbitově Madingley nedaleko Cambridge jeho památník.
I dnes se CD se starými nahrávkami Glenna Millera a jeho orchestru dobře prodávají.Hodnocení: (hodnotilo 25 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info