Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Shaekspear William

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Shaekspear William
 
Osobnost: Shakespeare William
Datum vložení: 4.3.2008
Referát vložil: Martan93

 

squareVClanku:
id='square-ir'
William Shakespeare se narodil v roce 1564 ve střední Anglii v městečku Straford nad Avonou. Tehdy bylo toto město střediskem zemědělského kraje, dnes je turistickou atrakcí prvního řádu. V tamním kostele měli ještě v 60 letech minulého století vystavenou matriku, rozevřenou na dvou místech tak, aby si každý návštěvník mohl přečíst, že dne 26.dubna 1564 byl pokřtěn Gulielmus filius Johanes Shakspere a že 25. dubna 1616 byl týž Will Shakspere gent pohřben. Datum smrti, 23. dubna, je na Shakespearově náhrobku, přesné datum narození Williama Shakespeara však není známo.

Otec Williama byl rukavičkář. Působil v městské samosprávě. Matka pocházela ze starozemanské rodiny. William byl třetí z osmi dětí, měl čtyři sestry a tři bratry. Jeho dvě starší setry zemřely, stal se tedy nejstarším ze sourozenců. Ze všech dětí jen dva založili rodiny. Williamuv rod vymřel ještě v 17.století, švagrovi potomci však žijí do našich časů.
Na gymnázium se naučil spisovné řeči, latině, a řečtině. Studium také ovlivnilo některá z jeho děl. Například některé charaktery postav a jiné nápady převzal z Ovidiových příběhů, nechal se také inspirovat románskou historii. Pravděpodobně ve čtrnácti letech dokončil William školu. Co dělal dál ale není přesně známo.

V listopadu 1582 se oženil s Anne Hathawayovou, dcerou Richarda Hatvaje, místního farmáře. Williamovi bylo v té době teprve osmnáct a jeho ženě šestadvacet let. Jejich prvorozené dítě, Susanna, byla pokřtěna dne 26.5.1583. Dva roky poté se jim narodily další dvě děti, Hamnet a Judita. Hamnet ale zemřel ve svých jedenácti letech, a tak jim zůstaly pouze dvě dcery.

Není známo, kdy a proč opustil Shakespear Stratford a odstěhoval se do Londýna, ani co dělal předtím, než se stal profesionálním dramatikem v hlavním městě. Tento úsek v jeho životě, mezi léty 1585- 1592 je označován jako lost ear – ztracená léta.

V roce 1592 byl však už Shakespear známým hercem a dramatikem. Téhož roku udeřil mor, který s přestávkami řádil až do roku 1594. Divadla se zavřela a mor vyhnal herce z Londýna. V té době pravděpodobně vznikla většina jeho sonetů.

V roce 1594 mu poprvé vyšla tiskem dvě dramata a také se stal členem a podílníkem v nové herecké společnosti Služebníci lorda komořího. Pro tuto společnost psal všechna svá dramata. Shakespeare byl stále herec, ale dramatická tvorba mu přinášela trvalý zdroj obživy. Roku 1597 si ve Stratfordu koupil dům a v roce 1599 investoval do stavby nového divadla Globe a stal se jeho spolumajitelem. Když roku 1613 divadlo Globe vyhořelo, přesunula se společnost do divadla Blackfriars. Pro Shakespeara končí dramatická tvorba a zanedlouho se vrací za manželkou a dcerami do svého rodiště. Zde zůstane až do smrti.

Legenda praví, že zemřel po dlouhé a bujaré oslavě narozenin v kruhu svých přátel 23. dubna roku 1616. William Shakespeare je pochován v místním kostele Trinity Church ve Stratfordu.

Hodnocení: (hodnotilo 40 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info