Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Balbín Bohuslav

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Balbín Bohuslav
 
Osobnost: Balbín Bohuslav
Datum vložení: 3.4.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Bohuslav Balbín
3. 12. 1621 – 29.11. 1688

Balbínův život se odehrál na pozadí přelomových událostí, které předurčily v podstatě celé novověké české dějiny a jejichž stopy nacházíme ještě dnes v našem národním charakteru. Byly mu pouhé tři roky, když na příkaz Habsburků začala násilná rekatolizace českých zemí. Tři čtvrtiny národa, které byly tehdy protestantského vyznání, měly jen dvě možnosti - buď přijmout katolickou víru anebo opustit domov a už nikdy nespatřit svou vlast.

Balbín problémy s vírou neměl. Narodil se v katolické rodině v Hradci Králové jako syn nepříliš zámožného měšťana, správce pardubického panství. Otec však záhy zemřel a chlapce se ujal rodinný přítel. Balbín vyrůstal na zámku v Častolovicích, v prostředí pevné katolické víry. Odmala projevoval mimořádné nadání, neúnavně četl a zajímal se o historii. Od deseti let navštěvoval jezuitské školy, v patnácti letech vstoupil do jezuitského řádu a v osmnácti začal studovat filozofii v pražské jezuitské koleji Klementinum. To vše v době, kdy českou zemi stíhaly nové rány. Porážka našeho stavovského povstání byla jen prvním dějstvím strašlivé třicetileté války (1618-48), v níž se střetla téměř celá Evropa. Student Balbín byl svědkem vpádu švédské armády, která v r. 1639 krutě vyplenila polovinu Čech. Když v r. 1642 obhajoval doktorát, Švédi vyplenili Moravu. V r. 1648 se zúčastnil obrany Prahy. V r. 1649, když poslední nepřátelské oddíly konečně odešly z Čech, byl vysvěcen na kněze a několik následujících let působil na vlastní žádost jako misionář v různých krajích naší země.Hodnocení: (hodnotilo 20 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info