Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Erasmuss Rotterdamský

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Erasmuss Rotterdamský
 
Osobnost: Erasmuss Rotterdamský
Datum vložení: 14.5.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Erasmus Desiderius Rotterdamský, vlastním jménem Gerrit Gerritszoon, (1467 Rotterdam – 1536 Basilej)
-holandský myslitel, augustiniánský mnich a představitel renesance a humanismu

Milně se domníval, že jeho jméno Desiderius znamená toužit, proto si dal latinizované jméno Gerrit Gerritszoon. Je považován za předchůdce reformace. Přesto opouští svou milovanou Basilej, kvůli reformě basilejské univerzity, protože se stavěl k projevům reformace kriticky. Augustiniánský mnich a 1492 po kněžském svěcení ve službách biskupa v Cambrai. Jako kněz dost cestuje a nakonec se vrací do své milované Basileji. Avšak po získání města na stranu reformace Ulricha Zwingliho odchází na protest do Freiburgu. Nakonec pohřben v basilejské katedrále.

Díla:

Příručka křesťanského vojáka 1503
Chvála bláznivosti 1509
Výchova křesťanského knížete 1516 – knihu věnuje jako rady mladému králi Karlu V., dílo srovnáváno s Machiavelliho Vladařem (1537)

- stanovil tzv. „humanistickou“ výslovnost řečtiny

1516 vydává kritické vydání řeckého textu Nového zákona s vlastním latinským překladem a poznámkami, tuto knihu věnuje papeži Lvu X.


- poslední roky svého života je dost zatěžován spory

Ecclesiastes – Kazatel 1535 - popisuje v ní kázání jako nejdůležitější činnost kněze

Příprava na smrt 1533

Čistota křesťanské církve - De puritate ecclesiae christianae – sepsal ji před smrtí a v ní se obě znepřátelené reformační strany snaží sjednotit

- je považován i někdy za předchůdce osvícenstvíHodnocení: (hodnotilo 11 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info