Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Křižík František

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Křižík František
 
Osobnost: Křižík František
Datum vložení: 20.5.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
František Křižík (8. července 1847 Plánice – 22. ledna 1941 Stádlec u Tábora) byl významným českým technikem, průmyslníkem a vynálezcem. Jeho nejznámějším vynálezem byla oblouková lampa se samočinnou regulací.

Byl synem venkovského ševce. V Praze vystudoval reálku, ale pro nedostatek peněz nemohl složit maturitu. Přesto ho profesor Zenger i bez maturity přijal na pražskou techniku. Už během studia zdokonalil železniční signalizaci. V této práci pokračoval i poté, co se stal železničním úředníkem. V roce 1878 zkonstruoval blokové signalizační zařízení.

V roce 1880 vynalezl pro Piettovu papírnu v Plzni nový typ obloukové lampy. Sám je začal vyrábět v roce 1881 nejprve v Plzni a od roku 1884 v pražském Karlíně.

V roce 1888 postavil na pražském Žižkově první elektrárnu na českém území, a po ní řadu dalších v Česku i ve světě.

Velkým úspěchem byla i jeho účast na Jubilejní výstavě v roce 1891. K Výstavišti jezdila jím navržená elektrická tramvaj, areál byl osvětlen jeho lampami, a postavil slavnou světelnou fontánu.

V roce 1903 postavil první elektrickou trať z Bechyně do Tábora.

Dnes je na jeho počest pojmenováno mnoho ulic v různých městech a v místě, kde stál jeho závod, i stanice pražského metraHodnocení: (hodnotilo 47 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Křižík František Křižík, František 126 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info