Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vratislav II.

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Vratislav II.
 
Osobnost: Vratislav II.
Datum vložení: 24.6.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Vratislav II., syn Břetislava I. (Český Achilleus) a Jitky ze Schweinfurtu.
4 bratry :
1. Spytihněv II. + Ida Wettinská
2.Konrád I. Brněnský + Virpirka
3.Ota Olomoucký + Kunhuta Uherská(dcera Bely,bratr Ondřeje II.)
4.biskup Jaromír
3 ženy:
služebná Kateřina
Uherská princezna Adleta Uherská
Polská princezna Svatava Poská

-Vratislav II. započal svou vládu na Hromnice 1061. Když byl mladý, dostal od knížete Břetislava I. Olomoucké knížectví (ale spadalo pod vládu českého knížete), Konrád Brněnské,
Ota Znojemské, Jaromír se měl stát mnichem a Spytihněv se měl stát českým knížetem. Ale Spytihněv proti němu vytáhl s vojskem, ale Vratislav za nic nemohl a na radu svého dobrého přítele Diviše ze Šternberka utekl se svou matkou do Uher ke králi Ondřeji II. (manželku Kateřinu nechal v Olomouci). V Uhrách se mu donesla zlá zpráva: zemřela jeho žena Kateřina i s nenarozeným dítětem. A necelý měsíc po úmrtí Kateřiny si vzal dceru Ondřeje II. - Adlétu Uherskou. A když (podle zvěstí)nechala zavraždit Adlera Spytihněva II., nastoupil na trůn on. Byl spojencem císaře Jindřicha IV. , už před smrtí svého bratra. V roce 1063 porazil nejlepšího rytíře (na turnaji na počest císaře Jindřicha IV. v Kolíně) rytíře Ordulfa (Ordulfus – saský vévoda), to ho vyneslo mezi nejslavnější muže Evropy. Díky němu a jeho mužům vyhrál bitvu u Homburku proti sasům (Ota z Northeimu)atd. Když dobyl markrabství Míšeňské, dostal od císaře královský titul. Dobyl Krakovsko, Horní a Dolní Rakousy.
Když byl roku 1085 korunován v Mohuči na českého krále, tak den poté byl donucen vzdát se Horních a Dolních Rakous, kterým (než je dobyl) vládl Leopold II. - markrabě rakouský, ale protože napadl jižní Moravu (Brněnsko), tak na něj Vratislav zaútočil a dobyl jeho území. Roku 1091 se vzbouřily moravské rody : ve vedení Konrád I. Brněnský. Mír dojednala Konrádova žena Virpirka. Vratislavův syn Břetislav II. s ním nesouhlasil.
I.český král Vratislav II. zemřel roku 1092 na zlomená žebra a silnou angínu.
Úryvek z Kosmovy kroniky:
,,Na počátku roku narození Páně 1092…zlá zpráva šlehla v náš sluch , že český král Vratislav II. 14.ledna 1092 odebral se Kristu a že jeho bratr Konrád nastoupil na český Přemyslovský stolec.“Hodnocení: (hodnotilo 48 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info