Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Čech Svatopluk

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Čech Svatopluk
 
Osobnost: Čech Svatopluk
Datum vložení: 31.3.2009

 

squareVClanku:
id='square-ir'
SVATOPLUK ČECH
(1846-1908)

Narodil se v Ostředku u Benešova. Poté žil v Praze a jen několik let strávil v Obříství u Mělníka. Podobně jako řada českých spisovatelů podnikal cesty do ciziny. Pro literární činnost měly význam zejména pobyt na Kavkaze a v Dánsku. Svatopluk Čech byl český básník, prozaik a také novinář. Zaměřoval se na tradiční konzervativní hodnoty, které hledal v ustáleném venkovském světě- i díky tomu, že jako syn hospodářského správce prožil dětství ve venkovské středočeské oblasti (Ve stínu lípy, Lešetínský kovář). Zdůrazňoval češství a soudržnost slovanského světa, politicky se orientoval k liberálním demokratům (mladočeši). Náměty svých veršovaných příběhů hledal v dějinách (Václav z Michalovic) v politice (Evropa, Slavie, Písně otroka). Jeho lyrika je neosobní, zabývá se společenskými a politickými motivy (Jitřní písně). Čechova satirická tvorba veršovaná (Hunuman) i prozaická (Pravý výlet pana Broučka do Měsíce) si uchovaly čtenářskou přitažlivost. Svatopluk Čech byl vůdčí osobností národní školy. Jako žurnalista jednadvacet let vydával a redigoval časopis Květy. Mezi jeho největší básnické úspěchy patřily již zmiňované Písně otroka, které během dvou let byly vydány čtyřiadvacetkrát. Také nesmíme opomenout čechovu prózu takzvané broučkiády. Neboli knihy-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (1888) a Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století ( 1889). Obě knihy se ve své době staly oblíbenou četbou, i když nikoli ve všech společenských vrstvách.

Hodnocení: (hodnotilo 19 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Čech Svatopluk Čech, Svatopluk 660 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info