Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Ženíšek František

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Ženíšek František
 
Osobnost: Ženíšek František
Datum vložení: 6.5.2009
Referát vložil: Verunde

 

squareVClanku:
id='square-ir'
František Ženíšek (25. května 1849, Praha - 15. listopadu 1916, Praha) byl český malíř.
Mladý František byl již v mládí považován za velmi nadaného umělce, první úspěchy slavil již v žákovských letech. Jeho malířský styl navíc plně odpovídal tehdy rozšířenému oficiálnímu vkusu. Byl součástí tzv. "Generace českého Národního divadla".Spolu s Mikolášem Alešem vyhráli soutěž na výzdobu foyer Národního divadla (mimo to mu také byla svěřena výzdoba stropu hlediště). K dalším Ženíškovým význačným dílům patří malby oken karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje, lunety v Národním muzeu či řada portrétů. Ženíškův obraz Neposkvrněné početí Panny Marie je umístěn v retabulu Kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Ostravě. Ženíškovy malby jsou ceněny pro svou vysokou technickou úroveň.Hodnocení: (hodnotilo 7 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info