Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Palacký František

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Palacký František
 
Osobnost: Palacký František
Datum vložení: 22.8.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Historik, politik, autor Dějin národa českého.

František Palacký (1798 ? 1876) se narodil se 14.6.1798 v Hodslavicích na Moravě v rodině evangelického faráře-písmáka. Studoval na evangelickém gymnáziu v Trenčíně a na bratislavském lyceu ? zde se setkal s Pavlem Josefem Šafaříkem a Janem Kolárem. Poté působil jako vychovatel v různých zemanských rodinách na Slovensku a Uhrách.

V roce 1823 odešel do Prahy, do centra obrozeneckého života. V Praze se jako žák Josefa Dobrovského věnoval ve službách hraběte F. Šternberka archivní a rodopisné práci. Dostal zajímavou zakázku od hraběte, aby napsal dějiny rodu Šternberků ? to jej finančně zajistilo a hlavně si udělal velmi slušné jméno.

Absolvoval mnoho cest po domácích i zahraničních archívech a knihovnách, intenzivně studoval historii. Byl jmenován zemským historiografem. V roce 1848 stál v čele liberálního tábora, byl členem Národního výboru a předsedou Slovanského sjezdu.

V Praze se oženil s bohatou Terezií Měchurovou. Tímto sňatkem vyřešil svou nejistou sociální situaci.

Po revoluci byl donucen se vzdát veškeré své dosavadní činnosti. V 60.letech se objevil opět v čele buržoazní politiky. Svůj politický ideál vyjádřil v úvaze ?Idea státu rakouského? roku 1865. Jeho cílem bylo zachovat Rakousko jako monarchistický státní a hospodářský celek a přeměnit ho ve federativní stát, který by umožňoval rovná politická a národní práva všem národům. Po rakousko-uherském vyrovnání roku 1867, které potvrdilo nereálnost jeho představ a ideálů, odešel z politiky a začal se věnovat jen vědecké práci. Palacký působil i na kulturní scéně.

Po založení Národního muzea roku 1818 vyjádřil Palacký myšlenku vydávat český a německý Časopisu Společnosti vlasteneckého muzeum v Čechách ? Palacký se stal jeho prvním redaktorem. Časopis měl za úkol informovat o kultuře. V době národního obrození měl Muzejník (tak se běžně časopis nazýval) význam i pro literární život; otiskoval poezii,kritiky a literárně-historické studie.

Palacký se zúčastnil zakládání Matice české (vydávání vědecké literatury) a Svatoboru (spolek českých spisovatelů).

Výrazná osobnost Františka Palackého zaslouženě získala přezdívku: ?otec národa?. Byl to právě F. Palacký, kdo položil základní kámen ke stavbě Národního divadla roku 1868.

Zemřel v Praze 26.5.1876. Jeho pohřeb se stal velkou českou národní manifestací. Pochován byl do rodinné hrobky v Lobkovicích.

Dílo:

 • Počátkové českého básnictví, obzvláště prozódie ? vydal za studií v Bratislavě roku 1818 spolu s P.J. Šafaříkem. V díle je vyzdvihnut názor, že český verš by měl být časoměrný (nositelem veršovaného rytmu má být střídání dlouhých a krátkých slabik). Tímto dílem vystoupili proti dosavadní básnické praxi, především proti poezii Puchmajerových almanachů.
 • Hlavním přínosem Františka Palackého je jeho dějepisecká tvorba. Po důkladném prostudování historických pramenů sepsal pětidílné
  Dějiny národu českého v Čechách i v Moravě ? zachycuje dějiny od nejstarších dob až do roku 1526. Zprvu vycházely od roku 1836 jen německy, v letech 1848-1876 i česky. První díl napsal Palacký německy, ostatní německé díly byly překládány z českého originálu. Za vrchol českých dějin považuje Palacký husitství.
 • Přehled dějin krásovědy a její literatury (1823) - v díle se věnuje základním problémům estetiky.
 • Krásověda čili O kráse a umění (1827) - rozprava, kde rozvedl vlastní teorii estetiky filozofické. Obě studie jsou vůbec prvními prácemi o estetice.
 • Hodnocení: (hodnotilo 533 čtenářů)

  Ohodnoť tento referát:

  (špatný)
  (horší)
  (průměrný)
  (lepší)
  (dobrý)   
   


   
   
  Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
  Zásady zpracování cookies

  © provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
  Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
  Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info