Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kramerius Václav Matěj

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Kramerius Václav Matěj
 
Osobnost: Kramerius Václav Matěj
Datum vložení: 11.11.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Osvícenský novinář, překladatel a vydavatel knih pro lid. Zakladatel proslulé České expedice.

Václav Matěj Kramerius (1753 – 1808) se narodil 12.2.1753 v Klatovech jako nejstarší syn v rodině krejčího. Studoval na jezuitském gymnáziu v Klatovech, od roku 1773 v Praze na filozofii. Studium na právnické fakultě nedokončil. Na doporučení Josefa Dobrovského se stal knihovníkem u rytíře J. Neuberka, sběratele a vydavatele starých českých knih. U Neuberka se scházeli vzdělanci nakloněni k josefínským reformám, zejména náboženské snášenlivosti a povznášení prostého lidu.

Po smrti J. Neuberka dostal Kramerius místo v Schonfeldově tiskárně, později se stal redaktorem Schonfeldských cís.král.pražských novin. Následně se osamostatnil a od roku 1789 začal vydávat vlastní noviny v týdenních intervalech. Název novin se měnil, nejdéle užívaný titul Krameriusovy c.k. vlastenecké noviny – noviny, které zveřejňovaly zprávy z aktuálního, kulturního a společenského dění. Noviny byly psány v osvíceneckém duchu. Právem je V.M.Kramerius považován za zakladatele českého novinářství.

V roce 1791 si založil svou vlastní tiskárnu, nakladatelství a knihkupectví, tvz. Ceskou expedici – vydával české knihy a překlady cizích děl. V České expedici se scházela vlastenecká literární a vědecká společnost, např. J. Dobrovský, J.B. Dlabač, J. Nejedlý. Život v České expedici vystihl A.Jirásek v románu F.L. Věk.

Kromě novinářské činnosti se Kramerius dostal do podvědomí svými poučnými, zábavnými a dobrodružnými knížkami Cesta do Arábie, Zazděná slečna, Čarodějnice Megera... celkem asi 84 svazků. Největší obliby dosáhly knížky pro mládež – Mladší Robinson.

Kramerius zemřel 22.3.1808 v Praze. Českou expedici převzal jeho syn Václav Rodomil.Hodnocení: (hodnotilo 62 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info