Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Arbes Jakub

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Arbes Jakub
 
Osobnost: Arbes Jakub
Datum vložení: 11.11.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Český spisovatel, význačný novinář a znalec dělnické otázky, prozatér a tvůrce romaneta, satirik, divadelní kritik a kulturní historik.

Jakub Arbes (1840 – 1914) se narodil 12.6.1840 v Praze v rodině ševcovského mistra. Vystudoval reálku (byl žákem J. Nerudy. J. Neruda byl pro Arbese vzorem, později přítelem) a snažil se uplatnit se ve vědecké práci.

Studia polytechniky přerušil kvůli žurnalistice, která ho v šedesátých letech nadchla. Roku 1868 se stal odpovědným redaktorem Národních listů. Bylo to v době, kdy vrcholilo hnutí za politické zrovnoprávnění Čechů s Uhry v rámci monarchie. Ve funkci odpovědného redaktora stál Arbes několikrát před soudem, často se ocitl ve vyšetřovací vazbě. Nakonec ho roku 1873 odsoudil německý soud v České Lípě k třináctiměsíčnímu vězení.

V této době měl Arbes za sebou první umělecký úspěch – romaneto Svatý Xaverius. Pobyt ve vězení využil pro literární práci. Po návratu z vězení pracoval v méně politicky orientovaných rubrikách Národních listů. Jakub Arbes se ale nadále aktivně věnoval otázkám dělnického hnutí, dokonce se zúčastnil založení Spolku českých žurnalistů. To vedlo k tomu, že byl Arbes z redakce Národních listů roku 1877 na Štědrý den propuštěn.

Od té doby do smrti pracoval Arbes jako volný literát. V letech 1876-79 působil jako dramaturg Prozatímního divadla. V letech 1880-1 Jakub Arbes spolu s Mikolášem Alšem vydával satirický časopis Šotek. Vydávaní tohoto časopisu bylo rakouskou cenzurou brzy zastaveno. Ke konci života Arbese trápí vážné existenční problémy, k nimž se později přidala i postupná ztráta zraku. Zemřel v Praze 8.4.1914.

Jakub Arbes se věnoval próze. Zaměřoval se na témata soudobé Prahy, uplatňoval autobiografické zážitky. Často užíval formy vyprávění v první osobě. Arbesa uchvátili povídky E.A.Poea, kde autor s uměním vystupňoval nepravděpodobné situace a poté je vysvětlil jako vymoženost nebo problém vědy.

Dílo:
 • Ďábel na skřipci – vyšla v Květech r. 1866 s podtitulem Epizoda z románu
  Romaneta:
 • Svatý Xaverius – Lumír 1873
 • Sivooký démon (1873) – romaneto, v němž jde o hrůznou konverzaci mrtvoly dítěte
 • Newtonův mozek (1878) - vědecko-fantastický motiv přístroje letícího kosmem, s jehož pomocí lze sledovat dějiny lidstva.
 • Ukřižovaná (1876) – motiv obrazu ženy na kříži
 • Zázračná madona (1875)
  Arbesův hlavní přínos nejen české, ale i světové literatuře spočívá právě v romanetu.

  Sociální romány:
 • Kandidáty existence (1878)
 • Moderní upíři (1879)
 • Mesiáš (1883)
  V těchto románech vystupují hrdinové = ztracené existence, kteří se snaží reformovat společenské poměry, ale ztroskotávají.


  Největší význam kulturně historický si však uchovávají Arbesovy průkopnické práce o Máchovi, Nerudovi, Sabinovi, o herci Krumlovském. Jedná se především o díla: Nesmrtelní pijáci (1906), Z duševní dílny básníků (1915), Záhadné povahy (1909).

 • Hodnocení: (hodnotilo 140 čtenářů)

  Ohodnoť tento referát:

  (špatný)
  (horší)
  (průměrný)
  (lepší)
  (dobrý)   
   


   
   
  Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
  Zásady zpracování cookies

  © provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
  Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
  Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info