Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hálek Vítězslav

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Hálek Vítězslav
 
Osobnost: Hálek Vítězslav
Datum vložení: 11.11.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Spisovatel, novinář literární a divadelní kritik, fejetonista, básník a dramatik, organizátor kulturního života své doby.

Vítězslav Hálek (1835-1874) se narodil 5.4.1835 v Dolínku u Prahy. Vystudoval Akademické gymnázium v Praze. Humanitní předměty a studentské prostředí, kde se utvářeli literární kroužky probudili v Hálkovi touhu po umělecké činnosti. Rodiče si sice přáli mít syna kněze, ale to Hálek odmítl. Vystudoval filozofickou fakultu, ale studia nedokončil – rozhodl se být spisovatelem. Od založení Národních listů roku 1861 byl jejich redaktorem. Aktivně pracoval v Akademickém čtenářském spolku a v Umělecké besedě. Redigoval edici původních a přeložených románů Slovanské besedy a po Mikovcovi časopis Lumír, který přeměnil v Zlatou Prahu – toužil vytvořit nový český list. S Janem Nerudou začal vydávat Květy, v letech 1867-72 je řídil sám. Dále s Nerudou vydával časopis Lumír. Spolu s Nerudou a F. Schulzem byl pověřen řízením sbírky Poezie světová. Zemřel náhle a brzy na zápal plic 8.10.1874 v Praze.

V Hálkovi tvorbě převládá optimismus a snaha harmonizovat vztahy mezi lidmi. Jeho tvorba měla velký ohlas, protože odpovídala náladám a myšlenkám tehdejší doby. Vynikl jako lyrik citové touhy a smyslového okouzlení

Dílo:
 • Večerní písně (1859) – milostná lyrika, kde je vyzdvihována šťastná a vyrovnaná láska jako společenská hodnota. Knížka se setkala s velkým úspěchem a V. Hálek si sbírkou získal mladé čtenáře.

  Dramata:
 • Záviš z Falknštejna (1860)
 • Král Vukašín - premiérou bylo otevíráno Prozatímní divadlo roku 1862
 • Sergius Catilina - 1863
  Na dramatickou tvorbu a na lyrickoepické básně jako byl Goar, Černý prapor, Dědicové Bílé hory se však brzy zapomnělo.

  Uměleckou životnost však neztratily Hálkovy obrázky ze života vesnice. Nejznámější z jeho počátečních povídek je:
  Muzikantská Liduška (1861), Pod dutým stromem (1872), Na statku a v chaloupce (1871), Na vejminku (1873), Poldík rumař (1873), „Študent“ Kvoch (1874).

  Souběžně s povídkami psal Vítězslav Hálek i menší veršovanou epiku. Sbírka těchto básní byla později vydaná jako Pohádky z naší vesnice. Jedná se o soubor balad a romancí, které zobrazují veselé i tragické příběhy ze života venkovského lidu.

  V přírodě – trojdílná sbírka obsahující lyrické písně. V této knize Hálek představuje život, který je v dokonalém souladu s řádem přírody.

  Nadějnou tvorbu Vítězslava Hálka byla přetržena náhlou smrtí.

 • Hodnocení: (hodnotilo 256 čtenářů)

  Ohodnoť tento referát:

  (špatný)
  (horší)
  (průměrný)
  (lepší)
  (dobrý)   
   


   
   
  Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
  Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

  © provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
  Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
  Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info