Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

klub-Kočičí drápky

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > klub-Kočičí drápky
 
Osobnost: Aleš Mikoláš
Datum vložení: 3.1.2010

 

squareVClanku:
id='square-ir'
MIKOLÁŠ ALEŠ
* 18. 11. 1852 † 10. 7. 1913

Osobnost generace Národního divadla; vycházel z odkazu J. Mánesa, spojením lyričnosti a epičnosti i uplatněním tradice národního typu, v českém umění. Tvorba v pozdně romantickém stylu, odpovídala jeho zálibě v historii a líčení života (Husitský tábor, Setkání Jiřího Poděbradského s Matyášem Korvínem). Pro ND navrhl (spolu s F. Ženíškem) cyklus Vlast, který je vrcholem raného období jeho tvorby. Za života, byl uznáván, jako kreslíř a dekoratér, jeho olejomalba, byla doceněna až ve 20. století. Po roce 1884, se věnoval převážně ilustraci, pro časopisy (Květy, Šotek, Světozor, Zlatá Praha). Jeho spolupráce s mnoha známými spisovateli, (A. Jirásek, J. Arbes, K.V. Rais) významně ovlivnila rozvoj knižní ilustrace. V pozdním díle, již směřoval k Secesi. Podílel se výtvarnými návrhy, na dekorativní výzdobě architektury. Český malíř, kreslíř a ilustrátor. Studoval na pražské Akademii.


Hodnocení: (hodnotilo 28 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info