Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Iveta Bartošová

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Iveta Bartošová
 
Osobnost: Iveta Bartošová
Datum vložení: 5.4.2010

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Povolání: Zpěvačka, herečka
Věk: 43
Datum narození: 08. 04. 1966
Místo narození: Čeladná, Československo
Znamení: Beran

Iveta Bartošová se narodila 8. dubna 1966, v Čeladné (okres Frýdek – Místek). Má o 15 minut starší sestru Ivanu, a o 2 roky staršího bratra Lumíra.

Již během studií na gymnáziu ve Frenštátě pod Radhoštěm, začala zpívat s poloprofesionální kapelou Dianthus, a studovala zpěv a hru na klavír u profesora Fryščáka, na Lidové konzervatoři v Ostravě. Úspěchy v pěveckých soutěžích Talent a Zlatá loutna, ji kvalifikovaly na festival Mladá píseň Jihlava 1983, kde si vyzpívala 4. místo a Cenu poroty za interpretační výkon. V Jihlavě se také poprvé potkala s Petrem Sepešim, s nímž vytvořila úspěšný pěvecký pár. Oba mladí zpěváci, vystupovali s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, Golemem a hostovali ve skupině Kroky Františka Janečka. 29. července 1985, však Petr zahynul při autonehodě, a Iveta se na půl roku odmlčela. Na podzim 1985, vydala firma Supraphon jejich album, Knoflíky lásky.

Začátkem roku 1986, začala Iveta svou kratičkou spolupráci se skupinou Balet (výrazně uspěla písnička Hej pane diskžokej), a poté s Kroky Františka Janečka (hit Léto). Trvale pak zakotvila na jaře 1987, již jako čerstvá zlatá slavice za rok 1986, v Orchestru Ladislava Štaidla. V červnu 1987, odstartoval Ivetin první koncertní program, Variace a koncem roku vyšlo její první sólové album, I. B. - Iveta Bartošová, jež bylo v následujícím roce oceněno zlatou deskou, Supraphonu. Novinkové album Blízko nás (Supraphon, 1989), provázel nejen nový koncertní program I. B. ‛89, ale také televizní minirecitál Jenom sen. Na následujícím koncertním turné Iveta ‛90, již Ivetu doprovázela její vlastní kapela, DR IBB (Dara Rolincová, Iveta Bartošová Band). Současně Ivetě vyšly dvě dlouhohrající desky – dětským posluchačům, bylo určeno album lidovek Zpívání s Ivetou (Supraphon, 1990), na zahraniční trh putovaly anglické verze nejúspěšnějších písní, Closer Now (Supraphon, 1990).

V letech 1991 – 1992, se Iveta představila v nejnáročnějším koncertním turné své dosavadní kariéry, Iveta poslouchá Luxembourg a zároveň účinkovala v zábavné show Pavla Lukeše, Dva z jednoho těsta. Oba projekty provázely mj. i písně z LP desky Natur (Supraphon 1991). Zatímco Supraphon vydal Ivetě v roce 1992, kompilační album TOP 13, pod hlavičkou Tommü Records, vyšel novinkový Václavák.

Po dřívějším účinkování v televizní pohádkové popopeře Plaváček (Československá televize, 1986) dostala Iveta roku 1993 první filmovou roli – v novém filmu režiséra Jaroslava Soukupa Svatba upírů, který získal Cenu diváků na španělském filmovém festivalu Fantastic Burgos 1994, ztvárnila roli hraběnky Olívie. Závěrečná skladba filmu, Verdiho árie Já se vrátím, byla zařazena i na Ivetino LP Tobě (Supraphon, 1994).

S jubilejní 10. deskou Malé bílé cosi (Bonton – Supraphon, 1994), se Iveta vrátila na koncertní pódia s programem 94 TOUR 95, a 95 TOUR 96. V dubnu 1996 oslavila své 30. narozeniny, ukončila turné a veškeré své aktivity podřídila promotion novinkového alba, Čekám svůj den, které vyšlo u Bontonu, a přípravám na mateřství. Malý Artur se narodil 11. října 1996, v porodnici v Apolinářské ulici. Zdálo se, že Iveta ukončí svou kariéru profesionální zpěvačky, a bude se naplno věnovat synovi a rodině, ale úplně pracovat nepřestala. Vystoupila na několika společenských večerech, Bonton vydal výběr jejích singlů z let 1984 – 1989, s názvem Medové dny, a na jaře 1997, přijala Iveta nabídku Karla Svobody, na účinkování v muzikálu Dracula. V rekordním čase, nastudovala dvojroli Adriany/Sandry, její písně vyšly na singlu Iveta Bartošová v muzikálu Dracula (Monitor EMI, 1997), i na reedici výběru draculovských árií. V průběhu roku 1999, Iveta cestovala za Draculou do Bratislavy a Prešova.

V roce 1998, nazpívala roli Nastěnky pro muzikálovou lední show Mrazík, a zúčastnila se uvedení této pohádky ve velkých městech České i Slovenské republiky. Písně z Mrazíka, vydala firma Popron. Zatímco firma Sony Music Bonton, vydala v reedici album Knoflíky lásky, obohacené o 7 dosud nevydaných písniček z Ivetiných začátků, pod hlavičkou Monitor EMI, vyšlo Ivetě nové romantické album Ve jménu lásky, které bylo označeno jako comeback století, a oceněno zlatou a platinovou deskou, a na němž se Iveta poprvé představila také jako textařka. Romantickou linii sleduje i následující, rovněž zlaté, CD Bílý kámen (Monitor EMI, 1999), kde se Iveta opět podílela na textech a nově se pustila i do skládání hudby. Rok 1999, přinesl Ivetě několik zajímavých projektů: S Danielem Hůlkou, natočila titulní duet k filmové pohádce Zdeňka Trošky, Z pekla štěstí, nazpívala roli lvice Kiary, pro disneyovský animovaný film, Lví král II, a jako moderátorka se představila v zábavném narozeninovém pořadu TV Nova, Pět let s vámi. Neodmítla ani spolupráci s Waltrem Kraftem (duet pro jeho album Azazel), či Martinem Babjakem (duet pro jeho album Poetica) a jako host účinkovala v koncertním turné Daniela Hůlky, Živé obrazy.

V květnu 2000, odstartovalo v Liberci Ivetino turné, Deník Ivety, zároveň Iveta účinkovala v cyklu pořadů Petra Novotného, Ve víru Vlasty, a Frekvence 1 a nechyběla ani na galakoncertu Královny popu v Opeře, který proběhl 23. června 2000, pod záštitou nadace Dagmar a Václava Havlových, Vize ‛97. Novou muzikálovou příležitostí, byla pro Ivetu role Sandy, v bratislavské Pomádě a role orientální krásky Haydée, ve Svobodově Monte Cristovi. Novinkové album, Jedna jediná (Monitor EMI, 2000), jež o rok později vyšlo ve zlaté reedici, zasvětila Iveta tentokrát pohádkovým melodiím. O Vánocích se na obrazovkách TV Nova, objevil první díl chystané série Ivetiných pořadů s názvem Deníček Ivety B. Druhý (a údajně pro malou sledovanost i poslední) díl, uvedla Nova v květnu 2001.

Jako moderátorka se Iveta opět představila v červnu 2001, po boku Viléma Čoka na finálovém večeru Mezinárodního hudebního festivalu Děčín 2001, a moderátorské zkušenosti zúročila rovněž jako jedna ze čtyř hvězdných redaktorek Radia Impuls, na jehož vlnách v průběhu roku 2002, uváděla pořad Haló, tady… Iveta Bartošová. V září 2002, vydala společnost EMI Music album, Hej pane diskžokej, na nějž Iveta nově nazpívala své starší hity, ovšem v moderním disko aranžmá. Po dvou měsících prodeje, získalo toto CD, zlaté ocenění. Před Vánocemi pak u vydavatelství Fonia, vyšlo CD Iveta Bartošová vypráví pohádky Arturovi, které bylo pokřtěno při slavnostním otevření cukrárny Lemon´s Cube, ve štěrboholském Europarku, již je Iveta spolumajitelkou.

Na jaře 2003, se Iveta představila hned ve dvou muzikálech najednou: Do Kongresového centra Praha se opět (bohužel však jen na půl sezóny) vrátil Dracula, pro nějž Iveta znovu nazkoušela dvojroli Adriany/Sandry, mnohem větší výzvou však pro Iveta byla role Johanky z Arku ve stejnojmenném muzikálu Ondřeje Soukupa. Bylo jí však umožněno odehrát pouhých 11 představení, poté byl muzikál ukončen. Své podzimní pracovní aktivity, Iveta plně podřídila potřebám svého syna Artura, který nastoupil do 1. třídy základní školy. U EMI Music vyšlo její novinkové, opět diskotékově laděné CD Dráhy hvězd, jehož zlatá reedice, se objevila na pultech začátkem roku 2004. V současné době Iveta zkouší muzikál Bídníci (role Madame Thénardiérové), a současně zkouší hlavní ženskou roli, v chystané Miss Saigon.

V průběhu své kariéry, se Iveta věnuje rovněž charitativní činnosti. Je patronkou nadace Pražské děti, pravidelně spolupracuje s nadačním fondem Kapka naděje, nadací Terezy Maxové či Robin, bývá hostem v benefičních pořadech, Chceme žít s vámi, NATAMA, Pomozte dětem, zúčastnila se i koncertů, Most naděje a Lidi lidem, uspořádaných na pomoc lidem, poškozeným povodněmi, v letech 1997 a 2002. V domovské Uhříněvsi, rovněž pravidelně organizuje zábavné pořady pro děti.

Iveta patří stále k nejoblíbenějším českým zpěvačkám, o čemž svědčí mj. i to, že pravidelně boduje v různých žebříčcích popularity, jako je Český Slavík či TýTý.

V pátek dne 5. září 2008, se Ivata Bartošová provdala za Jiřího Pomeje, na zámku Hluboká.Hodnocení: (hodnotilo 24 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info