Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Lindgrenová Astrid

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Lindgrenová Astrid
 
Osobnost: Lindgrenová Astrid
Datum vložení: 27.5.2010

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Astrid Lindgrenová (1907-2002)

Astrid Lindgrenová byla švédská spisovatelka, autorka dětské literatury.
Astrid Lidgrenová se narodila jako dcera farmáře. Dětství a mládí prožila ve Vimmerby na jihu Švédska v kraji Smaaland. Pracovala zprvu v redakci regionálních novin. V devatenácti letech odešla do Stockholmu. Zde absolvovala školu pro sekretářky a dostala práci v advokátní kanceláři. Později se provdala a starala se o dvě děti. Vyprávěla jim vymyšlené pohádky, které si postupně zapisovala a z toho poté sestavila knihy Ještě za svého života se Astrid Lindgrenová stala uznávanou spisovatelkou. V roce 1958 jí byla udělena Medaile H. Ch. Andersena ( tato cena se uděluje od roku 1956 každé dva roky jako ocenění za celoživotní dílo pro spisovatele a ilustrátory dětských knih. Její knížky byly přeloženy do 40 jazyků a jsou oblíbené téměř na celém světě. V roce 1967 byla založena Cena Astrid Lindgrenové. Od její smrti je každoročně udělována cena za dětskou literaturu "Na paměť Astrid Lindgrenové". -Některé její knihy byly filmově zpracovány. (Pipi dlouhá punčocha Ronja dcera loupežníka, Děti z Bullerbynu) -Kromě knih pro děti psala Astrid Lindgrenová i romány, povídky, divadelní hry, scénáře a vydala několik zpěvníků.Hodnocení: (hodnotilo 21 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Lindgrenová Astrid Lindgrenová, Astrid 92 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info