Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Ir-Sen Kim

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Ir-Sen Kim
 
Osobnost: Ir-Sen Kim
Datum vložení: 27.5.2010

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kim Ir-Sen (15.4 1912 - 8.7 1994)

Uváděn též jako Kim Il Sung. Byl politický vůdce Severní Koreje od jejího vzniku v roce 1948 do své smrti v roce 1994 (nejprve jako premiér, od roku 1972 již jako prezident). Byl představitel korejského komunistického totalitního režimu a předsedou Korejské strany práce. 

V letech 1932 - 1945 vedl odboj proti Japonsku, které vyhlásilo nad Koreou protektorát. V srpnu 1945 byla severní část Koreje osvobozena Rudou armádou a v září jižní část obsazena armádou USA, odlišný vývoj v obou částech Koreje pak vedl k vyhlášení Korejské republiky na jihu a Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) na severu země v roce 1948. Spoluzakladatelem a předsedou vlády KLDR byl Kim Ir-Sen. V roce 1946 se Kim Ir-Sen stal spoluzakladatelem Korejské strany práce, v letech 1949 - 1966 byl jejím předsedou a od roku 1966 až do své smrti v roce 1994 generálním tajemníkem.

V prosinci 1948 opustila území severní Koreje Sovětská armáda, americká v jižní Koreji však zůstala. V roce 1950 vpadla jihokorejská a americká vojska na území KLDR. Příměří ve válce proti KLDR bylo podepsáno v roce 1953 a trvá dodnes. V roce 1972 byl Kim Ir-Sen zvolen prezidentem KLDR, kterým byl až do své smrti 8.7 1994. Po celou dobu se snažil o sjednocení obou částí Koreje do jednoho socialistického státu, to však USA podporující Jižní Koreu nechtěly navzdory nepokojům v této zemi připustit.

V roce 1994 Kim Ir Sena ve funkci generálního tajemníka Korejské strany práce nahradil jeho syn Kim Čong Il, který stojí také v čele KLDR ve funkci předsedy Národního obranného výboru Severní Koreje. Funkce prezidenta je v současnosti prakticky neobsazena, protože Kim Ir-Sen byl po své smrti jmenován věčným prezidentem.

Severokorejská propaganda vytvořila neobvykle silný kult osobnosti Kim Ir-Sena i celé jeho rodiny. Dny jeho narození a úmrtí jsou oslavovány jako severokorejské státní svátky.Hodnocení: (hodnotilo 21 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info