Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Joule James Prescott

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Joule James Prescott
 
Osobnost: Joule James Prescott
Datum vložení: 27.9.2011

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Dlouhá verze:James Prescott Joul

- 1818- 1889
- Anglický fyzik
- Do 15 let byl s rodiči a poté ho vychovával slavný fyzik John Dalton, který ho naučil základní znalosti z fyziky, matematiky a geometrie, ale i slušné technické znalosti.
- Zkoumal tepelné účinky elektrického proudu
- Zjistil že při mechanické práci vzniká teplo
- „Množství tepla vyvinutého za sekundu ve vodiči, kterým protéká elektrický proud , je přímo úměrné čtverci proudu a elektrického odporu vodiče.“
- Tento zákon, který je dnes uveřejňován jako Joulův zákon, byl zveřejněn v prosinci r. 1840. Podle Jouleova zákona si dnes snadno spočítáme výkon vařiče a zjistíme, za jak dlouho se voda uvede do varu.
- Joule vysvětlil, že produkované teplo je přímo úměrné produkované energii.
- V roce 1843 určil spotřebu energie pro výrobu jednotky tepla, a proto byla později na jeho počest pojmenována jednotka práce a energie jeho jménem.
- S Williamem Thomsonem studoval vlastnosti plynů a zjistil, že při rozpínání plynů dochází ke snížení jejich teploty.


Zkrácená verze:James Prescott Joul
- 1818- 1889
- Anglický fyzik
- Do 15 let u rodičů a pak u fyzika Johna Daltona, který ho nauči základní znalosti z fyziky, matematiky a geometrie a tehnické znalosti.
- Zkoumal tepelné účinky elektrického proudu
- Zjistil že při mechanické práci vzniká teplo
- Joulův zákon: „Množství tepla vyvinutého za sekundu ve vodiči, kterým protéká elektrický proud , je přímo úměrné čtverci proudu a elektrického odporu vodiče.“
o Byl zveřejněn r. 1840, podle něho si dnes spočítáme výkon vařiče a kdy se voda uvede do varu
- vysvětlil, že produkované teplo je přímo úměrné produkované energii.
- V r. 1843 určil spotřebu energie pro výrobu jednotky tepla a proto byla na počest pojmenována jednotka práce a energie jeho jménem.
- S Williamem Thomsonem studoval vlastnosti plynů a zjistil, že při rozpínání plynů dochází ke snížení jejich teploty.Hodnocení: (hodnotilo 2 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info