Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

F. Murray Abraham

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > F. Murray Abraham
 
Osobnost: F. Murray Abraham
Datum vložení: 20.11.2013

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Povolání: Herec
Datum narození: 24.10.1939
Místo narození: Pittsburgh, Pennsylvanie, USA
Znamení: Štír
Výška: 180cm
Pochází ze smíšené syrsko-italské rodiny. Herectví se věnoval už během studií 1959-1961 na University of Texas v El Pasu. Profesionální hereckou kariéru zahájil 1965 na divadle v Los Angeles a další průplavu absolvoval u Uty Hagenové v newyorském studiu Herberta Berghofa. Nejprve se uplatnil na mimo broadwayských scénách, kde na sebe upozornil mj. v Shakespearových dramatech Macbeth a Král Lear. Za svůj výkon v Čechově dramatu Strýček Váňa obdržel cenu Obie. Na Broadwayi debutoval 1966 ve hře I.B. Singera Tiebele a její démon. Od počátku 70.let působil také v TV a začal spolupracovat s významnými filmovými tvůrci, kteří ho však dlouho obsazovali pouze do vedlejších rolí. Mezinárodní popularitu, Oscara 1984 a Zlatý glóbus 1984 mu přinesla úloha Mozartova žárlivého a intrikánského rivala, dvorního císařského skladatele Antonia Salieriho ve stejnojmenné filmové adaptaci hry Pettera Shaffera Amadeus (režie M. Forman). Obdobně působivou kreaci předvedl v postavě inkvizitora Bernarda Guia, fanatického náboženského dogmatika, který se ve filmovém přepisu historického románu Umberta Eca Jméno růže (režie J.-J. Annaud) snaží nemilosrdně zlikvidovat nepohodlné ideologické odpůrce. Přestože se F.M.A. prosadil před filmovou kamerou, zůstává i nadále věrný divadlu a nezanedbává ani svoji pedagogickou činnost na Brooklyn College.Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info