Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Herbert Frank

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Herbert Frank
 
Osobnost: Herbert Frank
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Frank Patrick Herbert se narodil 8. října 1920 v Tocamě ve státě Washington. Odmala chtěl být spisovatelem. V devatenácti letech začal pracovat pro noviny. Během druhé světové války sloužil v U.S. Navy. V této době se poprvé oženil a také rozvedl. Po druhé světové válce začal studovat na University of Washington literaturu a tvůrčí psaní. Seznámil se zde se svou druhou ženou, o dva roky později se jim narodil syn Brian, který se také proslavil jako spisovatel. Herbert univerzitu neukončil a začal opět pracovat jako novinář pro přední americké noviny a časopisy. Na počátku padesátých let se začal zajímat o vědecko-fantastickou literaturu a také vydával v literárních časopisech první sci-fi povídky. Za pravý počátek jeho literární dráhy se považuje vydání povídky Hledáte něco? v roce 1952.

První román Drak v moři vydává o čtyři roky později. Koncem padesátých let se stal profesionálním spisovatelem a věnoval se především dobrodružné literatuře. V roce 1963 vyšel v časopisu Analog román Svět Duny, ve kterém poprvé představuje pouštní planetu. Pro velký úspěch o dva roky později napsal druhé a třetí pokračování pod názvem Prorok Duny. Téhož roku se také rozhodl obě části spojit a vydat v knižní podobě pod názvem Duna. Duna se brzy stala bestsellerem a vzápětí vynesla svému autorovi několik prestižních ocenění. Herbert se stal uznávaným spisovatelem a na přelomu šedesátých a sedmde-sátých let sám učil tvůrčí psaní na University of Washington. V sedmdesátých letech cestoval po světě a vystřídal řadu zaměstnání. Nejdříve působil jako sociolog a ekolog ve Vietnamu a Pákis-tánu, poté se živil jako profesionální fotograf, kameraman, nějakou dobu vedl kurzy přežití v divočině. V osmdesátých letech se opět začal intenzivně věnovat literární činnosti, kromě ro-mánů a povídek vydával řadu zajímavých ekologických a filosofických esejů. 11. února 1986 umírá ve věku 65 let na rakovinu.

Literární tvorba
Frank Herbert se velmi brzy proslavil jako jeden z nejoriginálnější představitelů sci-fi literatury a je považován díky svému románu Duna a dalším dílům za zakladatele Ekologické sci-fi literatury. První dobrodružné povídky vydával už během studia na střední škole různých časo-pisech. V tomto směru pokračoval po druhé světové válce. Již na těchto skutečných počátcích literární kariéry lze v téměř všech jeho dílech postřehnout silný vliv sociální tématiky. Většinou se zaměřoval na malé i velké specifické skupiny odtržené od zbytku společnosti. Častým důvo-dem odcizení jsou rasové a náboženské důvody. Tyto motivy najdeme hned v prvním románu Drak v moři se podíval do budoucnosti. Využil prostředí válečné ponorky, na jejíž palubě se vy-skytuje psychicky labilní jedinec. Za vrcholné dílo je považován ekologický vědecko-fantastický román Duna. Paradoxní je, že mu Dunu zpočátku odmítaly vydavatelé přijmout.

Nakonec román vychází v roce 1965 s poznámkou vydavatele „Doufám, že nedělám chybu!“. Duna byla kritikou dobře přijata a vzápětí byla oceněna cenami Nebula a Hugo. Nakonec se příběh pouštní planety dočkal ještě dalších pěti pokračování, který vycházela postupně až do konce autorova života – Spasitel Duny (1969), Děti Duny (1976), Božský imperátor Duny (1981), Kacíři Duny (1984) a Kapitula: Duna (1985). Současně vydává i další romány s různou tématikou, odráží se v nich i řada nevšedních zaměstnání, která Herbert během svého života stihl vystřídat: Zelený mozek (1965), Heisenbergovy oči (1966), Tvůrci nebes (1967), Bariera Santaroga (1967), Mučená hvězda (1970), Hellstormská kronika (1972), Experiment Dosada (1977), Bílý mor (1982). Za zmínku stojí také povídková tvorba. Za života stihl vydat desítky povídek, část z nich vyšla ve třech souborech velkých Světy Franka Herberta (The Worlds of Frank Herbert - 1971), Povídky Franka Herberta (The Book of Frank Herbert - 1973) a Eye (1985). U nás se objevil až po roce 1989. Kromě nejznámějších románů u nás vyšel povídkový soubor Kouzlo útěku (1995), který zahrnuje celou řadu už dříve použitých námětů.Hodnocení: (hodnotilo 3 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info