Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Svatý Václav

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Svatý Václav
 
Osobnost: Svatý Václav
Datum vložení: 22.2.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Václav (907-929/935) byl světec, jeden z patronů českých zemí, přemyslovský kníže, syn knížete Vratislava I. a kněžny Drahomíry. V dětství byl vychováván svou babičkou, Ludmilou ze Pšova (sv. Ludmila), na hradě Tetín. Poté, co se Václavův otec stává pražským (českým) knížetem, je Václav poslán do Budče, kde se učí latině.

V roce 921 umíra Vratislav I. a protože sv. Václav, jeho nástupce, je ještě nezletilý, začíná se téhož roku v únoru krátká poručnická vláda jeho babičky Ludmily. Netrvá však dlouho, Ludmila je v září roku 921 zavražděna (patrně na popud Drahomíry) a poručnické vlády za Václava se ujímá její snacha, Václavova matka Drahomíra.

Sám Václav se ujímá moci patrně v roce 922, v roce 924 nechává převézt ostatky své babičky Ludmily z Tetína na Pražský hrad.

Doba Václavovy vlády je již od počátku charakteristická jeho podporou křesťanské církve a dalším upevňováním moci Přemyslovců nad českými zeměmi.

Václavův politicko-náboženský směr, jeho orientace na Sasko a odklon od vazeb na Bavorsko, se znelíbí politické opozici, jejímž představitelem je Václavův vlastní mladší bratr Boleslav (Boleslav I. Ukrutný), sídlící ve svém údělném knížectví v (Staré) Boleslavi.

Vzniká bratrský konflikt (pozdější prameny líčí konflikt jako velmi osobní), který vyvrcholí pozváním Václava na svěcení kostela do Boleslavi, kde je pak tento český kníže ráno 28. září 935 (starší literatura uvádí rok 929) zavražděn.

Hned na to Boleslav obsazuje se svojí družinou Pražský hrad a stává se knížetem - záhy dává převézt Václavovy ostatky do nového chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Pár zkazek o Václavovi:

* Od 10. století je kníže Václav uctíván jako světec, nejprve v Čechách, později i v sousedních zemích. Jeho život a mučednická smrt jsou zpracovány v mnoha legendách. Již v 10. století vznikají "První staroslověnská legenda", latinsky psané "Crescende fide", "Gumpoldova legenda" a zřejmě i "legenda tzv. Kristiána"
* Od druhé poloviny 11. století má svatováclavský kult klíčové postavení v ideologii české státnosti - svatý Václav je chápán jako nebeský vládce a ochránce českého státu, čeští panovníci jsou jen jeho dočasní zástupci
* Od dob Karla IV. (viz Karel IV. Lucemburský) se symbolem českého státu stává svatováclavská koruna, jíž jsou podřízeny jednotlivé země koruny české
* Ve středověku je píseň "Svatý Václave, vévodo české země" hymnou českých zemí
* Svatováclavský kult je pak velice silný ještě v dobách baroka a za národního obrození - svatý Václav je řazen k hlavním patronům českých zemí
* Co se týče Václavova osobního života, byl pravděpodobně ženatý (jméno manželky není dnes známo) a měl podle legendy syna Zbraslava

Hodnocení: (hodnotilo 897 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Svatý Václav Svatý Václav 507 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info