Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Mrštík Alois

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Mrštík Alois
 
Osobnost: Mrštík Alois
Datum vložení: 11.11.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Starší bratr Viléma Mrštíka se narodil 14.10.1861 v Jimramově. Jako osmiletý se přestěhoval do Ostrovačic u Brna. Vystudoval reálku a učitelský ústav v Brně. Poté působil jako učitel na venkově. Roku 1889 se stal správcem školy v Divákách u Hustopeče, zde také poskytl ubytování své rodině s bratrem Vilémem. Bratři spolu redigovali Moravskoslezskou revue, která měla rozvíjet tradice a vzdorovat proti pražskému centralismu. Alois Mrštík zemřel v Brně 24.2.1925.

Prvotinou Aloise Mrštíka byla sbírka povídek Dobré duše (1893), spolu s Vilémem vydali knihu Bavlnkovy ženy a jiné povídky (1897). Za dvě vrcholná díla Aloise Mrštíka je považována Maryša (napsal spolu s bratrem Vilémem) a Rok na vsi (1903-4) s podtitulem Kronika moravské dědiny. Časovou jednotkou díla je zemědělský rok začínající podzimní setbou a vrcholící sklizní.


Hodnocení: (hodnotilo 41 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info