Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Preissová Gabriela

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Preissová Gabriela
 
Osobnost: Preissová Gabriela
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Autorka mnoha povídek, románů a divadelních her.

Narodila se 23.3.1862 v Kutné Hoře. Mládí strávila převážně v Plaňanech. Roku 1880 se provdala do Hodonína. Aktivně se účastnila národního života a seznámila se s předními osobnostmi české kultury na Moravě. V 90.letech bydlela v Oslavanech, odtud cestovala do Haliče a do Ruska, dva roky prožila na manželově statku v jižním Rakousku, kde ji zaujal život korutanských Slovinců. Koncem století se přestěhovala do Prahy. Po smrti manžela se provdala za rakouského plukovníka, odstěhovala se do Pulje v Istrii a odtud jezdila do Itálie a Francie. Za první světové války byla obžalována z velezrady, protože podporovala ruské zajatce. Po válce žila v Praze a léto trávila v Chlumu u Třeboně. Zemřela 27.3.1946.

Gabriela Preissová literárně tvořila déle než padesát let, avšak její nejvýznamnější díla vznikla v jejím raném tvůrčím obdobím do roku 1890. Své povídky vydala v třísvazkové knížce Obrázky ze Slovácka (1886 a 1889). Velmi častým námětem povídek je láska mladých lidí, kterým se staví do cesty sociální překážky.

Mezi vrcholná díla patří Gazdina roba (1889)- děj je umístěn do slovácké vesnice a do rakouského prostředí, kam odchází slováčtí zemědělci za sezónními pracemi. Drama Její pastorkyňa (1890) patří s Gazdinou robou k nejhodnotnějším autorčiným dílům.
Dílo Gazdina roba zhudebnil J.B. Foerster pod názvem Eva, Její pastorkyni zhudebnil Leoš Janáček.
V ostatních dílech z prostředí korutanských Slovinců, z moravského i českého venkova nedosáhla již Preissová takové umělecké bezprostřednosti jako v dílech z mládí.


Hodnocení: (hodnotilo 19 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info