Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Děti kapitána Granta

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Děti kapitána Granta
 
Název díla: Děti kapitána Granta
Datum vložení: 22.2.2005
Referát vložil: martina lipenská

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Jules Verne

Celým jménem Jules Gabriel Verne byl francouzský prozaik, dramatik a tvůrce vědeckofantastického románu. Narodil se 8. února 1828 v Nantes a zemřel 24. března 1905 v Amiens.
V Paříži vystudoval práva a peněžnictví, více se však zajímal o literaturu. Velký vliv na jeho tvorbu mělo seznámení s Alexandrem Dumasem. Ve svým příbězích se snažil vyjádřit víru v technický pokrok a předvídal mnohé z pozdějších vynálezů. Psal například o ponorkách, letadlech a dokonce i o umělých družicích. Zajímavé je, že o nich psal mnohem dříve než byly sestrojeny.
Přes 25 let spolupracoval s nakladatelem Hetzelem, který si nesmírně cenil jeho talentu a velkoryse jej za napsaná díla odměňoval.
Když umíral vydávala Havasova tisková agentura každou hodinu zprávu o jeho stavu. Poslední ze zpráv zněla „Slavný romanopisec zhasl“.
Těžiště jeho tvorby tvoří více než 65 románů. Znám je však i jako autor komedií a operet. Některá jeho díla byla dokonce zfilmována jako například Dvacet tisíc mil pod mořem (kapitán Nemo) nebo Děti kapitána Granta. U nás se jeho romány zabýval především filmař Karel Zeman.
Jeho prvním románem bylo Pět neděl v balonů. Další romány jsou například Dva roky prázdnin, Cesta do středu Země, Cesta kolem světa za 80 dní, Sever proti jihu, Vynález zkázy, Tajuplný ostrov, Ocelové město. Posledním románem byl Vpád z moře. Mnoho jeho děl však zůstalo nedokončeno.

Děti kapitána Granta

Příběh začíná 24. července 1864, kdy posádka jachty Duncan ulovila v Severním průlivu žraloka kladivouna a v jeho útrobách objevila tři neúplné listiny. Byly napsány francouzsky, anglicky, německy a obsahovaly zprávu o ztroskotání lodi Britania s kapitánem Grantem a posádkou na 37° 11´ jižní šířky. Lord Edvard neváhal a vydal se na palubě lodi Duncan společně s kapitánem Johnem Manglesem, majorem Mac Nabbsem, Mulradym, roztržitým Jacquesem Paganelem, a také s Mary a Robertem Grantovými, dětmi skotského kapitána.
Podle listin začali pátrat nejdříve v Jižní Americe. Pochod přes Andy však nepřinesl výsledek, který očekávali. Poté zamířili k břehům Austrálie. Zde se setkali s nálodním Britanie Ayrtonem. Ten je provázel po Austrálii. Vyklubal se z něj však podvodník a vůdce trestanců. Chtěl totiž získat majetek cestovatelů. Nejdříve otrávil koně, a poté těžce zranil Mulradyho. Dokonce se zmocnil dopisu, který měl Mulrady předat kapitánu Manglesovi. Nakonec se cestovatelé i přes velké útrapy dostali na pobřeží a na malé lodi dopluli na Nový Zéland. Zde však padli do rukou lidojedů. Naštěstí je zachránil Robert, který uprchl. Díky Paganelovi se dostali k moři a zde je čekalo velké překvapení. Vody zde křižoval Duncan s v podpalubí uvězněným Ayrtonem. Náhoda přivedla jachtu k malému ostrůvku, kde měl být nálodní vysazen. Jaké však bylo překvapení když zjistili, že ostrov je obydlení třemi trosečníky. Kapitánem Grantem a dvěmi námořníky. Román končí ponecháním Ayrtona na ostrově a šťastným návratem domů.

Jules Verne v tomto příběhu použil svoje velké zeměpisné, přírodovědné a národopisné poznatky o Jižní Americe, Austrálii a Tichomoří.


Životopis spisovatele: Jules Verne
Hodnocení: (hodnotilo 146 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Děti kapitána Granta Verne, Jules 215 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info