Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Paní komisarka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Paní komisarka
 
Název díla: Paní komisarka
Datum vložení: 12.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Je prvním dílem Baarovy trilogie. Tento díl je věnován Boženě Němcové, objevuje se tu totiž jako jedna z vedlejších postav (paní komisarka – manželka komisaře Němce). Děj se odehrává na podzim a v zimě 1845/46 v městečku Klenčí(rodné místo J. Š. Baara) na Domažlicku. Autor popisuje vesnický život na Chodsku, tradice, zvyky, chování a vztahy místních lidí.

Kniha má několik dějových linií, jednou z nich je život dětí v Klenčí, hlavními postavami v tomto případě jsou Hanýžka Králová a Martin Klika. Myslím, že později autor vydal knihu právě o těchto dětech s názvem Hanýžka a Martínek.

Další částí jsou popisy tradic, zvyků a oslav místního lidu. Jelikož se jedná o realistické dílo, tak tyto popisy jsou velmi povedené, autentické, detailní, ale ne příliš, aby autor uchoval čtenářovu pozornost.

Zajímavé části knihy byly ty, co byly o Boženě Němcové.

Paní komisarka navštevovala místní proto, aby zde získávala informace a inspiraci pro svoji vlastní tvorbu. Také duševně podporovala místní vlastencky smýšlející část obyvatelstva.

Nebyla hlavní postavou a není ji věnována tak velká část knihy, jak by se předpokládalo, když se dílo jmenuje po ní.

Hlavní dějová linie, která se rozvine až v závěrečné části knihy je o rozporech místního českého obyvatelstva, převážně sedláků a německých radních. Spor začal byl vážnější, když místní sedláci byli vyhozeni z městské rady a nahrazeni Němci, nebo těmi, co s nimi sympatizují. Hlavními postavami jsou sedlák Král, Klika a místní kněz Faster. Spor vrcholí sporem o lůsy(lesy), je však nedořešen.

Kniha má otevřený konec. Autor si ponechal možnost příběh dál rozvinout a zakončit v následujících pokračování.Životopis spisovatele: Jindřich Šimon Baar
Hodnocení: (hodnotilo 16 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info