Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Posledním Mohykánu

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Posledním Mohykánu
 
Autor: J. Fenimore Cooper
Název díla: Posledním Mohykánu
Datum vložení: 13.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Vydání: MF - 1953 - Praha
Z anglického originálu THE LAST OF THE MOHIKANS přeložil Křišťan Bém
Ilustrace: M. Andriolli
Vyryl: M.J.Huyot

V "Posledním Mohykánu" se ocitáme v druhém období vyhlazovacích válek, v období, kdy běloši dali rozeštvaným indiánským kmenům pušky a "ohnivou vodu" a kdy je, šetříce svou ušlechtilou krev, poslali pod nejrozmanitějšími hesly do nelítostného boje proti sobě.

Nedá se říci, že by si Indiáni neuvědomovali nebezpečí hrozící jim ze strany bělochů. Nebyli ani hloupí, ani slepí, ani hluší, ale stavěli proti násilí dobré slovo, proti olovu svoje rozvážné a moudré zvyky, svůj cit, svoji čest a svoji lidskost, znaky a vlastnosti, s nimiž se v P.M. a jeho otci do hloubky seznámíme. A než měli Indiáni čas uvědomit si cíl bledých tváří, byl konec.

A co říká Tanenund, nejstarší z kmene Lenapů, z kmene, který neztratil svou tvář? "....Vím, že bledé tváře jsou pyšné a žádostivé plémě. Vím, že nejen chtějí zemi, ale že i nejbídnějšího bělocha povyšují nad nejlepšího z nás!.."

Dcery generála Munroa - Alice a starší Cora - jedou za svým otcem do pevnosti Vilém Jindřich, doprovázeny Duncanem Heywardem (poručík anglické armády), Davidem Gamutem (učitel, zpěvák - Indiány považován za blázna), později i stopařem Sokolí Oko (Nathaniel - mezi Indiány znám jalo Dlouhá karabina) a jeho delawarskými společníky, posledními z rodu Mohykánů - Unkasem (zamiloval se do Cory) a jeho otcem čingašgukem.

Cestou se musejí bránit útokům Makajů - mezi nimi i Huronů a především jejich vůdce Magui (Lstivého Lišáka), jenž je spojencem francouzského generála Montcalma. Magua se chce pomstít Šedivé hlavě (Munroovi) za spáchané křivdy a chce si vzít Coru do svého vigvamu. Po mnoha potyčkách nakonec Coru získá, ale je pronásledován. Při souboji je Cora zasažena a umírá i Unkas. Maguu zahání Sokolí Oko ke skalní propasti, ze které také spadne. Heyward si bere Alici a odjíždí s ní do civilizovaného světa. Sokolí Oko zůstává lovcem a Čingašguk je posledním synem Želvy - POSLEDNÍM MOHYKÁNEM.

ROZDÍL od filmu: Heyward umírá v indiánském táboře - obětuje se indiánům místo Alice, Unkas je v boji s Maguou sražen ze skály a nešťastná Cora volí raději stejnou smrt než život s Maguou. Magua je zabit Čingačgukem (msta), Sokolí Oko si bere Alici. Generál Munro je (již dříve) zabit Maguou - vyřízl mu srdce.Hodnocení: (hodnotilo 19 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info