Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Život s hvězdou

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Život s hvězdou
 
Autor: Jiří Weil
Název díla: Život s hvězdou
Datum vložení: 15.1.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní postavou románu je bankovní úředník Josef Roubíček. Je to člověk bázlivý, žije osaměle. Je Žid a čeká na chvíli, kdy bude povolán do transportu. Musí nosit žlutou hvězdu, nemá lístky na maso, jsou mu zakázány hostince, divadla. V pražských ulicích a tramvají potkává lidi, kteří slídí po žlutých hvězdách, aby lidem (Židům) nadávali a uráželi je. Je ponižující, jak lidé s hvězdami sváží svůj majetek, aby se mohli vykoupit, jak čistí svou hvězdu, která se nesmí ušpinit. Roubíček si najde práci na židovském hřbitově. Nedopatřením není do transportu povolán. Ve chvílích samoty vede dialog se svou nepřítomnou láskou. Ve dnech Heindrychiády z rozhlasu slyší jména mrtvých a zaslechne jméno i své lásky Růženy. Byla popravena. Mezi oběťmi je i jeho teta se strýcem. Jediným člověkem, se kterým se Roubíček stýká, je Josef Materna. Materna chce Roubíčka přivést mezi lidi, ale nejde to. Růženina smrt a smrt blízkých zapříčiní jeho přeměnu. Z člověka pasivního se stává člověk, který přijme nabídku a přejde do ilegality. Přátelé mu nabídnou úkryt. Je to příběh člověka, který si zvolil existenci svobodného člověka.

Hodnocení: (hodnotilo 130 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info