Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Obraz Doriana Graye

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Obraz Doriana Graye
 
Autor: Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde
Název díla: Obraz Doriana Graye
Datum vložení: 26.1.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Tato kniha je o třech hlavních postavách malíři Basilu Hallwardovi, Lordovi Henry, ale hlavně o Dorianovi Grayovi, jenž je ústřední postavou celé knihy. Tato kniha je o manipulaci Lorda Henryho, který svým nenápadným psychickým nátlakem úplně změní charakter mladého Doriana Graye. Kniha začíná seznámením Basila s Dorrianem Grayem- mladým, krásným a stále ještě ničím neposkvrněným chlapcem. Dorian je Basilův model, podle kterého malíř kreslí svůj obraz a jak sám říká- obraz, který bude jeho životním dílem. Dorian se pro něho stává múzou a Basil je na něm úplně závislí. Do této situace vstupuje Bacilův přítel Henry, který se s mladým Dorianem seznámí a začne ním nenápadně manipulovat. Vštěpuje mu své nemorální názory a Dorian ač nechce, nenápadně se s nimi ztotožňuje. Henry úplně změní Dorianovo myšlení, ten si o sobě začne myslet, že je ten nejlepší a nejkrásnější na světě. Jeho charakter se výrazně zhorší. Dorian začne být samolibý. Přestane mu záležet na lidem okolo něho, na lidech které dříve miloval a začne žít až nechutným životem. Neumí se srovnat s faktem, že jednou zestárne a zoškliví, a proto před obrazem pronese přání: „ Kéž by za mě stárl obraz a ne já.“ Ale to se mu opravdu splní. Jaký je to pro něho obrovský šok, když se jednoho dne podívá na obraz a vidí, že jeho podobizna se změnila. Později se stane až fanatickým, když provádí špatné činy a vzápětí se dívá na obraz, do kterého se vrývají vrásky a z jeho podobizny jde cítit zlo, které se špatnému člověku vždy odrazí ve tváři. Pověst o Dorianovi se rychle šíří, ale většina lidí ho ospravedlňuje. Říkají, že kdyby byl takový, jak lidé vypráví, odrazilo by se to v jeho tváři. Ovšem nikdo z nich netuší jak jeho tvář skutečně vypadá a na obraze se zatím zachycuje Dorianovo svědomí, které vypadá jako strašná zrůda. Basil zaslechne pomluvi o Dorianovi a vypraví se za ním, aby si o tom promluvil. Když však začne Dorianovi vyčítat jeho způsob života, Dorian ho ve vyteku zabije. Dorian už neví co dál, vztekle chodí kolem obrazu a prohlíží si svoji opravdovou tvář. Rozhodne se, že obraz zničí a probodne ho nožem. Ráno pak služebnictvo na podlaze objeví mrtvého a starého muže se strašnou tváří, a podle prstenu poznají, že je to Dorian Gray.


Hodnocení: (hodnotilo 20 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Obraz Doriana Graye Wilde, Oscar Fingal O'Flahertie Wills 620 slov
Obraz Doriana Graye Wilde, Oscar Fingal O'Flahertie Wills 756 slov
Oscar Wilde (1854 – 1900) Obraz Doriana Graye (1891) ALPRESS Postavy
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info