Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Michelup a motocykl

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Michelup a motocykl
 
Název díla: Michelup a motocykl
Datum vložení: 29.1.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Román Michelup a motocykl vyšel v roce 1935 a patří ke zralým Poláčkovým prózám.Základem je anekdota o uspořádaném pražském židovském měšťanovi panu Michelupovi,který miluje příležitostné výhodné koupě a tímto způsobem také získal neuvěřitelně levný motocykl.
Stroj však není obyčejné zboží,které setrvává na jednom místě a miluje klid jako on.Nepatří k věčem,s nimiž jsou spojeny vzpomínky,jež unyle vydychují pokojnou vůni,k předmětům loajálním,které vždy dělaly Michelupovi radost,zlobily jeho život,vyptavovaly mu o minulosti,k níž cítil náklonnost,a zvyšovaly vážnost mezi lidmi.
Motocykl představuje spád nové moderní doby,která totálně rozvrátí všechny jistoty,jež dosud tvořily Michelupův svět:přivede ho do dluhů,do rodinných nesvárů,ohrozí jeho důstojnost,jeho zaměstnání,ba dokonce ho dostane do konfliktu s policií a zákonem.
Katastrofální situaci vyřeší šťastná havárie,s níž se panu Michelupovi navrátí mír a spokojenost.
Se smutnou ironií provází Poláček svého,trochu šosáckého hrdinu jakoby filmovými záběry draváho a povrchního moderního světa až k pohádkovému happy endu.A pan Michelup,konečně osvobozený oc motocyklu,si výhodně pořizuje další vymoženost moderní doby.Životopis spisovatele: Karel Poláček
Hodnocení: (hodnotilo 21 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info