Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Staré pověsti české-Durynk a Neklan

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Staré pověsti české-Durynk a Neklan
 
Název díla: Staré pověsti české-Durynk a Neklan
Datum vložení: 28.2.2006
Referát vložil: Bára Janošcová

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V povídce autor popisuje vzájemné potyčky knížat Vlastislava a Neklana.Povídka má až hororový charakter.Když Neklan porazil,pobořil hrady a poplenil Vlastislavovou zemi.Chtěl nalézt jeho syna Zbislava.Na dobytém hradě ho nenalezl,nalezl ho až v chatrči u staré ženy.Pětiletého chlapce nechal svými bojovníky dovést na svůj hrad s úmyslem ho zabít.Avšak když uviděl zlatovlasého Zbislava nenašel v sobě dost sil
a surovosti aby hrůzné dílo dokonal.Aby jej měl pod dozorem nechal mu postavit sídlo Dragúš.Sídlo bylo důstojné,nikoliv pevné aby se v budoucnu mohlo stát sídlem odporu proti němu.Jako pěstouna určil Neklan srbína jménem Durynk.Durynk však ve své horlivosti v službě Neklanovi vylákal chlapce k zmrzlé řece za účelem chytání ryb.Durynk vysekal v ledu díru a vybídl chlapce aby se podíval,kolik je v řece ryb.Když se clapec naklonil nad vodu,Durynk ho sekyrou uhodil po hlavě.Zabitému Zbislavovi oddělil hlavu,zabalil a vydal se na Neklanův hrad svůj čin oznámit v očekávání že bude odměněn.Na pražský hrad dorazil v době kdy kníže Neklan seděl v radě s lechy.Když Durynk rozbalil uzlík s uťatou Zbislavovou hlavou,Neklan se s odporem odvrátil.Durynk se od Neklana pochvaly nedočkal ba naopak,Neklan mu dal vybrat ze tří trestů smrti.Durynk se pak oběsil na olši poblíž svého hrůzného činu.

Životopis spisovatele: Alois Jirásek
Hodnocení: (hodnotilo 233 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info