Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Americká tragédie

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Americká tragédie
 
Autor: Theodore Dreiser
Název díla: Americká tragédie
Datum vložení: 15.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
771 stran, překlad Zdeněk Urbánek, Nakladatelství DEKON, Praha 1996

Děj tohoto románu se odehrává v Americe na začátku minulého století. Hlavním hrdinou je Clyde Griffiths, který pohází z chudé kazatelské rodiny, od které se snaží asi v 15 letech osamostatnit, a tak přijme místo hotelového poslíčka, ale dostane se zároveň i do „špatné“ společnosti, se kterou si užívá života, ale jednoho dne přejedou ukradeným autem holčičku a Clyde prchá. Živí se různě, a po několika letech se mu podaří získat místo u bohatého strýčka v továrně. Pro svou chudobu je ale jeho rodinou přehlížen. Zamiluje se do Roberty – dělnice z farmářské rodiny, která s ním po čase otěhotní. Mezitím se Clydovi podaří proniknout do vyšší společnosti, kde se zamiluje do bohaté Sondry, a Roberta je mu na obtíž. Marně se oba snaží těhotenství přerušit. Nakonec mu začne Roberta vyhrožovat, že vše prozradí, pokud se sní neožení. Clyde to odmítá. Náhodou v novinách objeví zprávu, že se na jezeře utopili nějací dva lidé, jejichž těla se nenašla, a začne pomýšlet na vraždu. Celou vraždu naplánuje, vyjede si s Robertou na víkend, ale jeho svědomí mu nedovoluje Robertu zabít. Omylem ji ale udeří foťákem, a když Roberta spadne do vody, není schopný jí pomoct. Po několika dnech je zatčen, uvězněn, souzen a odsouzen k smrti. Ve vězení si uvědomí svou vinu, obrátí se k bohu, a nakonec je popraven.

Autor se v celém románu hodně věnuje psychologii postav, rozebírá jak jednají, proč, co je ovlivňuje, co se jim honí v hlavách. Přitažlivý Clyde je ovlivněn výchovou, prostředím, kde žije, svými zkušenostmi a i dědičností. Odmalička se mu protiví chudoba, a tak se snaží proniknout co nejvýš to půjde a za jakoukoliv cenu. Celý život na něj mají velký vliv ženy – matka, které se trochu bojí pro její přehnanou mravnost, ale která se vždy snaží co nejlíp postarat se o rodinu, ať už je to Clydova těhotná sestra, nebo Clyde ve vězení, a pak všechny jeho milenky, protože neumí odolat vášním, a pak se chová nezodpovědně. Clyde je vinen, ale podle autora si nezaslouží si smrt, autor obviňuje i výchovu, společenské rozdíly a společnost vůbec, bohatého strýčka, který se Clydovi dostatečně nevěnoval. Je proti trestu smrti, protože odsouzení prožívají před popravou duševní muka. Clyde začne opravdu věřit v boha, až když už nemá žádného přítele, který by mu pomáhal a podporoval ho. Clyda se snaží ve vězení utěšit duchovní McMillan, který ale nedokáže lhát guvernérovi – poslední naději na zrušení rozsudku – že je Clyde nevinen, a tak si až do smrti bude dělat výčitky. Clyde je líčen jako člověk, kterého výchova, společnost a okolnosti dohnaly k něčemu, co odporuje jeho přesvědčení.

Hodnocení: (hodnotilo 51 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info