Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Poprask na laguně

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Poprask na laguně
 
Název díla: Poprask na laguně
Datum vložení: 16.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Jedno z jeho děl, komedie Poprask na laguně patří k posledním, které Goldoni napsal před definitivním odjezdem do Paříže. Námětem je život obyčejných lidí v rybářské vesničce Chioggii, kteří zde prožívají své radosti a starosti. Autor se tu obrací k prostředí, které dobře znal z dřívějších let. Chioggia sehrála několikerou roli v autorově životě: na jaře roku 1721 Goldoni utekl z dominikánské koleje v Rimini a v bárce s komedianty jel do Chioggie, roku 1725 byl za satirickou báseň vyloučen z university v Pavii, vrátil se za otcem do Chioggie a žil tu do roku 1727. O vzniku komedie a o sepětí hry s vlastními zážitky z mládí píše Goldoni v memoárech: „Žil jsem v mládí nějaký čas v Chioggii jako koadjutor kancléře. Měl jsem tu pořád dost a dost co dělat s tím početným neklidným obyvatelstvem složeným z rybářů, námořníků a ženských, kteří všichni nemají jiné shromaždiště než ulici. Seznámil jsem se s jejich mravy, jejich zvláštním dialektem či hantýrkou, poznal jsem jejich veselou letoru i jejich prohnanost. Dovedl jsem je tedy vylíčit, jak náleží.“
O povaze obyvatel Chioggi se můžeme přesvědčit z děje komedie Poprask na laguně, který začíná rozhovorem několika žen, sedících na ulici a paličkujících krajky s lodičkářem Toffolem. Některé z žen jsou vdané, jiné zasnoubené. Mužové těchto žen jsou právě na lovu ryb, a když se po návratu dozvědí o rozhovoru začnou žárlit. Strhne se mezi nimi a Toffolem pranice. Toffola je šel udat k soudu. Vyšetřující je nechal předvolat k výslechu, ale neměl v úmyslu viníky potrestal, chtěl všechno dát do pořádku, což se mu také povedlo. Všechno dobře končí společnou svatbou. Celý děj se projevuje povaha obyvatel Chioggi ustavičnými hádkami mezi ženami.

Děj se odehrává v Chioggii – rybářská vesnice, ležící na jednom z protáhlých písčitých ostrovů nedaleko Benátek. Vystupují zde tyto hlavní postavy: Patron Toni – patron rybářské bárky, jeho žena paní Pasqua, Beppo bratr Patrona Toniho, snoubenec Orsetty a jeho sestra Lucietta. Patron Fortunato – rybář, jeho žena paní Libera a její sestry Orsetta a Checca. Dále pak Titta – Nane – mladý rybář, snoubenec Lucietty, Patron Vicenzo – obchodník s rybami, Toffolo – lodičkář, Isidoro – koadjutor u trestního soudu a komisař – soudní posel. Goldoni dovede výborně vystihnout drobné ctnosti a nectnosti, radosti, strasti, zájmy a lumpačiny svých hrdinů. Ale velkou vášeň a cit u jeho postav nenajdeme.
Poprask na laguně je hra lidového humoru o prudké národní letoře, jejímž nositelem je právě lid, patří k vrcholkům Goldoniho uměleckého mistrovství. Zápletka s několikanásobnou obměnou téhož základního motivu milostné srážky probíhá prudkým tempem od začátku do konce komedie. Rázovité postavy jsou pevně odkontrastovány, vyváženy.

Dialog v jeho komediích je často psán všední hovorovou mluvou. V Poprasku na laguně vrcholí jazykové umění Carla Goldoniho. Je to komedie národního temperamentu a důsledně lidového tónu, značná část její komiky spočívá v hovorové mluvě postav a ty mluví ne benátským dialektem, nýbrž mluvou rybářů z Chioggie. Řeč hry je místy i dnešnímu Italu nesrozumitelná.

Toto dílo se mi velice líbilo a to hlavně pro jeho komičnost a nenáročnost. Všem bych ho vřele doporučoval.
Goldoni znamená konec dvousetleté epochy commedie dell´arte a začátek měšťanské charakterové komedie. Carlo Goldoni byl rozený optimista. Miloval život, jeho barvitost a rušnost. V Poprasku na laguně dosahuje jeho humor ryzí čistoty, výsledný dojem komedie je radost kypícího života, laskavý a přitom temperamentní optimismus. Goldoni byl velký mistr malých formátů a divadelník tělem duší.


Použitá literatura:
GOLDONI, Carlo. Komedie. 1. vyd. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1953, s. 505 - 629Životopis spisovatele: Carlo Goldoni
Hodnocení: (hodnotilo 29 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info