Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Starosta casterbridgesky

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Starosta casterbridgesky
 
Autor: Thomas Hardy
Název díla: Starosta casterbridgesky
Datum vložení: 16.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj této knihy se odehrává v první polovině 19.století.Ústřední postavou tohoto tragicky laděného románu je Michael Henchard.Celý román začíná jeho příchodem společně s manželkou Susan a dcerkou Elizabeth-Jane do Weydon-Priorsu,kde se zrovna konal trh.Všichni byli po cestě unaveni a tak se rozhodli v jednom ze stanů,kde se prodávala ovesná kaše se občerstvit. Henchard si po chvíli všiml,že hospodská za poplatek přidává do kaše pašovaný rum a tak si začal objednávat.Po pár porcích kaše začal být panovitý a s vervou se vrhal do sporů,byl naštvaný na svou chudobu a hlasitě litoval toho jak moc brzy se oženil.Susan byla na tyto poznámky zvyklá a tak dělala,že neslyší. Netrvalo dlouho a Michael začal vykřikovat, jak moc rád by svou ženu i s dítětem prodal. Za svou rodinu požadoval 5 guinejí,nejprve nikdo neprojevoval zájem,ale pak se nečekaně ve vchodu do stanu objevil cizí muž a jeho nabídku přijal-byl to námořník Newson.Susan nic nenamítala a ochotně s cizincem odešla. Když se Henchard ráno probudil,sám nemohl uvěřit tomu co v opilosti provedl a přísahal,že od této události se 21 let nedotkne alkoholu.A byl odhodlaný svou rodinu najít, ale marně, dozvěděl se, že osoby dpovídající jeho popisu odcestovaly za moře. A tak se rozhodl odejít do mestečka Casterbridge na vzdáleném konci Wessexu.Tam se mu podařilo vybudovat si dobré místo ve společnosti a dokonce se stal i starostou Casterbridge.

Po 16 letech se Susan s dcerou rozhodla ,potom co se Newson nevrátil z jedné plavby a byl považován za mrtvého, hledat Michaela Hencharda. Ten měl v té době zrovna potíže v obchodu s obilím a tak sháněl někoho na místo správce obchodu obilím, na toto místo se mu podařilo sehnat velice nadějného a schopného, mladého skota-Donalda Farfrae. Farfrae byl ztělesněním nových sil pronikajícího kapitalismu a muže,který do Casterbridge přinesl pokrok.

Po nějaké době se Henchard setkal se Susan a jelikož Elizabeth o podivném obchodu před 16-ti léty nevěděla rozhodli se,že jí nic neřeknou a Michael si Susan znovu vezme za ženu a zabezpečí je.Donald se záhy stal Henchardovým důvěrným přítelem a tak mu svěřil,že mezitím co neměl o Susan žádnou zmínku seznámil se a sňatek slíbil Lucette,k níž teď cítil morální povinnost. Avšak Henchardovo přátelství k Donaldovi brzy ochladlo a to především kvůli jeho náklonosti k Elizabetě pro, kterou Henchard neměl pochopení. Rodinná pohoda,která u Henchardu panovala,netrvala dlouho.Susan onemocněla a záhy na to zemřela.Brzy po smrti své ženy zdělil Elizabeth-Jane vše o své minulosti a řekli jí i to,že je jejím otcem.Susan po smrti zanechala dopis,který se měl otevřít až v den Elizabethiny svatby.Henchard však dopis i přes to otevřel. Dozvěděl se z něj,že dítě,které s ním měla zemřelo a tato Elizabeth-Jane je dcerou Newsona. Henchard se od té chvíle začal k Elizabeth chovat odměřeně a svým chováním se jí snažil všemožně dostat z domu. Ani v obchodech se mu příliš nedařilo a spěl ke krachu,zatímco Farfraeovi obchody jen zkvétaly. Jednoho dne Elizabeth potkala neznámou dámu a ta vyslechla její potíže s otcem a nabídla jí,že u ní může žít jestli bude chtít,což E.samozřejmě přijala.Zanedlouho se ukázalo,že onou neznámou dámou byla Lucetta,která hned jak se dozvěděla o smrti Susan rozhodla se přijet do Casterbridge. Lucetta byla typem moderní ženy,která se jěště před uzavřením sňatku oddala muži. Byla to rozporuplná bytost,která byla na jedné straně buřičská a na druhé straně kompromisní a přizpůsobivá.

Po nějaké době se shodou okolností Lucetta seznámila s Donaldem Farfraem.Netrvalo dlouho a zamilovala si ho a tak už v zárodku zadusila přízeň,kterou věnoval Elizabetě. Henchard chtěl dostát svým morálním závazkům a nabídnout Lucettě sňatek,ale brzy pochopil,že ta už věnuje svou náklonnost někomu jinému. Když zjistil,že tím mužem je Farfae jeho nenávist k němu se začala prohlubovat a místo,které u něj Donald zastával nabídl někomu jinému.Farfrae se v obchodech osamostatnil a brzy byl úspěšnější než Henchard.A když vyšla na jevo pravda o jeho pohnuté minulosti,přišel i o místo starosty.Avšak nejvíc ho zdrtila zpráva o Lucettině sňatku s Farfraem. Elizabeth už déle nemohla u Lucetty zústat a tak se odtěhovala do vlastního bytu.Henchard brzy využil tajemství o Lucettině vztahu s ním a začal jí vydírat, aniž by si následky svého chování uvědomoval.

Nespolehlivostí jednoho z přátel Hencharda se dostala pravda o její minulosti na veřejnost a nezdařený vtip poddaných těhotnou Lucettu utrápil k smrti.Brzy po této nešťastné události si Henchard uvědomil,že už na světě nemá nikoho kromě Elizabeth,ke které se tak strašně v poslední době choval.A tak nabídl Elizabeth bydlení u něho v domě a jejich vztah byl tak krásný jako nikdy předtím.Občas se až zdálo,že Elizabeth jeho srdečnosti využívá.Ale ani toto štěstí netrvalo dlouho,jednou se ve městě objevil neznámí muž,brzy se ukázalo,že se jedná o námořníkaNewsona,ten dokonce přišel za Henchardem a ptal se po Elizabeth-Jane,ale Henchard se bál,že o své jediné štěstí příde a tak mu řekl,že Elizabeth-Jane zemřela krátce po smrti Susan.

Newson,který neměl ani ponětí o tom,že mu Henchard lže a zklamaný odjel z města.Donald Farfrae se znovu začal stýkat s Elizabeth a jelikož Henchard nechtěl ztratit sympatie své schovanky tentokrát proti jejich vztahu nic nenamítal.Netrvalo dlouho a ve městě se znovu objevil Newson,tentokrát už se,ale setkal s Elizabeth a ta se dozvěděla pravdu o tom,kdo je její otec a co bylo nejhorší dozvěděla se o Henchardovi lži a uplně na něj zanevřela.Henchard se ještě pokusil o setkání a usmíření s Elizabeth-Jane,ale marně a tak se rozhodl opustit Casterbridge.I Elizabeth se chtěla po svatbě s bankrotářem Henchardem udobřit,a tak se ho rozhodla s Donaldem najít,bohužel ho našli mrtvého.

Tento celý příběh je soustředěn kolem hlavní postavy Michaela Hencharda,který je ztělesněním mužství ,plný energie,vůle a charakteru.Samotný charakter se stává hlavní příčinou Henchardovi tragedie,protože je jakým si tajemným kruhem z něhož není schopen vystoupit.Své omyly si vždy uvědomuje až v okamžiku,kdy své blízké postupně ztrácí a jeho vlastní hrdost mu nedovolí,aby odpustil nebo pochopil.Všechny jeho činy,tak vždy přicházejí o krok později a není mu pomoci.Hodnocení: (hodnotilo 4 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info