Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Příběhy ze Shakespeara

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Příběhy ze Shakespeara
 
Autor: Charles a Mary Lambovi
Název díla: Příběhy ze Shakespeara
Datum vložení: 16.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Příběhy ze Shakespeara
Obsah knížky vyplývá už z jejího názvu. Jsou to Shakespearova díla ne napsaná formou divadelních textů, ale jako vyprávění. Každý příběh je doplněn krásnými ilustracemi Karla Tomana. Pro bližší seznámení jsem si vybrala hru Othello. Ne, že by byla mou nejoblíbenější, ale má své kouzlo a není tak známá jako třeba Romeo a Julie.

Brabanzio, bohatý benátský senátor, měl krásnou dceru Desdemonu. Měla spoustu nápadníku, ale jí učaroval maurský voják - generál Othello, jehož si její otec považoval a často ho zval do svého domu. Tak se Desdemona tajně provdala za Othella. Tajně proto, že by její otec za zetě černocha nepřijal. Nakonec se přesto musel přenést. Othello vzal Desdemonu s sebou na Kypr, kde měl být nějaký boj, proti turkům. Než tam ale dojeli, tak už turky pobili a mladý pár už jen oslavoval. Othello měl přítele, Cassia, kterého pak udělal i svým náměstkem, což se velmi dotklo generálova pobočníka Jagga. Cassio byl veselý a společenský mladík, proto ho měli všude rádi. Jen Jaggo ho nadevše nenáviděl a považoval ho za nicotného sukničkáře. Také nenáviděl Othella za to, že Cassia na jeho úkor protěžuje. Dokonce měl pocit, ze maur má zálusk na jeho ženu Emilii. Proto vymyslel obludný plán, jak se pomstít všem najednou.

Věděl, že nejvíc bolí žárlivost. Tak ho napadlo, že kdyby v Othellovi vyvolal žárlivost na Cassia, tak by umřel jeden, nebo druhý a nebo rovnou oba. V noci oslav měl Cassio hlídku a vtom k němu přišel Jaggo. Nutil Cassia, aby s ním také připil na zdraví Othella. Nakonec Cassia opil a vyprovokoval potyčku mezi jiným mladíkem. Udělal z toho velkou událost, tak Othello zbavil Cassia jeho funkce. První lest mu vyšla a když k němu přišel zdrcený Cassio, tak ho Jagga poslal za Desdemonou, že má generála kolem prstu, že už to nějak zařídí. Desdemona, dobrá duše, opravdu začala na Othella naléhat. Nakonec to Othellovi přišlo divné, proč se ho tak zastává a ptal se Jagga, co o tom ví. Ten si vymyslel, že mají poměr. Nakonec to Othello nevydržel. Cassia dal zavraždit a svou ženu uškrtil sám.

Hodnocení:
Mám ráda Shakespearovy hry a ani příběhy nebyly špatné. Je to vlastně Shakespear v kostce. Je to líbivě napsané a doplněno krásnými ilustracemi. Doporučuji.Hodnocení: (hodnotilo 12 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info