Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vinnetou

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Vinnetou
 
Autor: Karel May
Název díla: Vinnetou
Datum vložení: 16.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní myšlenka knihy:
Autor knihy se stává jedním z hlavních hrdinů knihy. Old Shatterhand (běloch) a Vinnetou (indián) se stanou nerozluční přátelé, pokrevní bratři. Old Shatterhand se stává přítelem indiánů, snaží se hájit jejich práva. Poukazuje na špatné a dobré vlastnosti lidí jak indiánů tak i bělochů. Popisuje těžký úděl původního obyvatelstva Ameriky . Přistěhovalci vytlačují Indiány z jejich země. Určují jim, kde mají žít, vraždí je pro zlato.

Obsah knihy
Mladý muž z Evropy přijel do Ameriky poznat zdejší život. Dostal se do města Saint Louis, kde působil v jedné rodině jako učitel. Zde se seznámil s Mr Henrym. Ten v něm objevil správného zálesáka a sehnal mu práci zeměměřiče. Měl za úkol vyměřovat železnici na západě Ameriky. Seznámil ho s jeho ochráncem Samem Hawkensem. Při práci prožíval Old Shatterhand se Samem různá dobrodružství jako byl lov bizonů , koní nebo usmrcení nebezpečného medvěda grizzlyho. Čím dál více přesvědčoval Old Shatterhand svými činy své okolí, že není žádný zelenáč (greenhorn), ale zkušený a odvážný člověk.

Skupina lidí, kteří pracovali na vyměřování železnice se rozdělila na dva tábory. Lidé kolem Rattlera, spíše popíjeli nežli pracovali. Postupem doby se z nich stali nepřátelé. Jednoho dne se poprvé potkali s indiány, kteří sledovali stopu medvěda. Byl mezi nimi jeden běloch jménem Klekí-petra - učitel indiánů, Inču-čuna - náčelník Apačů a jeho syn Vinnetou. Old Shatterhand se seznámil Klekí-petrou, zjistil, že pochází také z Evropy. Navzájem si padli do oka. Klekí-petra chtěl zpřátelit Vinnetoua s Old Shatterhandem. Mezi tím indiáni zjistili, že jim opět chtějí běloši ukrást půdu. Vyzvali bělochy, aby do jednoho dne odešli a v práci nepokračovali. Při odchodu Rattler zastřelil bezdůvodně v opilosti Kleekí-petru. Indiáni s mrtvím druhem tábor opustili a připravovali se na odvetu. Druhý den se u tábora objevili indiáni -Kajovové. Chystali se přepadnout Apače. Sam je znal. Dohodl se s nimi, že jim Kajovové pomohou proti Apačům. Vymysleli na Apače léčku, aby nebylo mnoho mrtvých. To se jim povedlo. Zajali náčelníka Apačů Inču-čunu i jeho syna Vinnetoua. V noci se podařilo Old Shatterhandu osvobodit přivázané zajatce a na důkaz svého činu si uřízl pramínek Vinnetouových vlasů. Později přepadli Apačové tábor. Zajali bělochy i Kajovové a zranili Old Shatterhanda.

V táboře Apačů měli být po uzdravení všichni umučeni. Náčelník dal některým zajatcům naději, že když Old Shatterhand zvítězí v boji dostanou svobodu. To se také stalo. Old Shatterhand na důkaz toho, že nikdy nechtěl Vinnetoua zabít a že ho zachránil ukázal Vinnetouovi pramínek jeho vlasů. Stali se přáteli, pokrevními bratry. Vraha Klekí-petra zastřelili. Několik týdnů žili u Apačů a Vinnetou učil Old Shattrehanda bojovat, stopovat.

Po delším čase se rozhodli, že dceru náčelníka a sestru Vinnetoua Nšo-či doprovodí na východ do města bělochů, aby se naučila zvykům bílých . Skupina indiánů a bělochů vyrazila na cestu. Cestou potkali partu lidí. Jejím vůdcem byl Santer. Sam Hawkens jim řekl, kam jedou. Potom se rozjeli, každý svou cestou. Indiáni se zastavili u jedné hory. Tam se od skupiny oddělili náčelník s Vinnetouvem a s Nšo-či. Chtěli si nabrat zlato, které by Nšo-či potřebovala. Santer se svou bandou začali stopovat indiány. Kvůli zlatu zastřelili náčelníka a jeho dceru. Apačové spolu s bělochy pronásledovali Santera. Tomu se podařilo uprchnout ke Kajovům. Při jedné z výzvědných akcí se podařilo Kajovům zajmout Sama. Nakonec ho osvobodil Old Shatterhand výměnou za syna náčelníka Kajovů. Vinnetou se vydal dále po stopě prchajícího Santera. Old Shatterhand odjel do Saint Louis, dále pak do Afriky. Po delší době se vrátil k Apačům.

Charakteristika hlavní postavy

Hlavní postavy jsou dvě Vinnetou a Old Shatterhand. Oba mají ty nejlepší lidské vlastnosti (upřímnost, čestnost, spolehlivost, statečnost, odvážnost).

Citát:

Rozmluva Klekí-petry s Old Shatterhandem:
Pochopil jsem ale také, že osud rudého plemene je zpečetěn, já jsem mohl udělat jen jedno - aspoň mu tu poslední hodinku ulehčit porozuměním a přátelstvím. Vypravil jsem se tedy k Apačům, sžil se s nimi a dosáhl u nich i úspěchu. Přál bych si, abyste blíž poznal Vinnetoua, to je moje duchovní dítě.

Zhodnocení knihy:
Kniha se mi velice líbila. Na rozdíl od filmu, který byl natočen podle této knihy, je zde více popisován život indiánů a zálesáků.Hodnocení: (hodnotilo 373 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info