Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Dcerka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Dcerka
 
Autor: Jan Hus
Název díla: Dcerka
Datum vložení: 16.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V tomto díle, určené ženám, Hus káže o tom jak se neznelíbit bohu a překonat nástrahy hříšného světa. Kniha je rozdělena na deset kapitol, které vždy začínají oslovením: „Slyš, dcerko, a viz a přichyl ucho své…“, odvozeným ze žalmu.

Hus zde uvádí 3 nepřátele duše věřícího, je to: svět ,ďábel a tělo. Ďábel přivádí na myšlenky lstivé a zlostné, nalíčil osidla svá ve zlatě a stříbře a jiných věcech, abychom jich neřádně užívali. Nastražil ale i lep ve formě hněvu, závisti, pýchy a smilství. Chce aby se člověk hříchů nekál. K přemožení ďábla je důležité osvícení písmem. Kristus tím překonal hlad, pýchu a lakomství. Svět přivádí na myšlení marné a divné, útočí na nás skrz 5 bran, což je našich 5 smyslů. Od těla utéci nemůžeme, přináší nám myšlenky nečisté a rozkošné. Nesmíme se ale přejídat, protože svého nepřítele proti sobě krmíme. Proto se musíme modlit, aby nás Bůh ochránil od našich nepřátel.

Myšlení ať je jakkoli nečisté duši neposkvrní, když rozum nepřivolí. Když už nějaký hřích spácháme, musíme ho natolik želet, že se jiných již úmyslně nedopustíme. Nekřtěné dítě je zatracené pro hřích otcův, ale pro nekání. Správný věřící je ten, který Boha miluje více než své tělo a raději by zemřel, než ho rozhněval. Bůh je to nejlepší dobré.

Tato kniha vcelku přijatelně ukazuje, jak by správný křesťan měl žít. Krátký text neodradí ani nezkušeného čtenáře. Kniha je zajímavá a přínosná i pro ateisty. Díky ní jsem pochopil podstatu křesťanského náboženství.

Životopis spisovatele: Jan Hus
Hodnocení: (hodnotilo 18 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info