Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jízdní hlídka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Jízdní hlídka
 
Autor: František Langer
Název díla: Jízdní hlídka
Datum vložení: 17.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Pro Čechoslováky – legionáře ještě neskončila první světová válka. Jejich hlídky bojují po celé trati od Uralu až po vladivostocký přístav. Dramatické Langrovo dílo zachycuje jednu hlídku, která se střetne s bolševiky. Jejich velitel Tajožný potřebuje pro svou skupinu vítězství, ale Čechoslováci se výtečně v chalupě brání. Strnad se odplíží, aby přivedl ze stanice posilu. Četař Matějka propouští ze zajatců staršího mužika, ten však podřeže koním šlachy a uteče k bolševikům. Soukup, Valenta, Saidl a Hašek organizují obranu, neboť útěk na koních se jim už nepovede. V přestřelkách legionáři padnou, zůstanou poslední dva. Jim ještě Tajožný nabízí výměnu zajatců. Dva za dva a svobodu. Zdá se, že legionáři prohrají, když v poslední chvíli je slyšet polní trubku a ve dveřích chalupy se objevuje postava. Snad je to Strnad s posilou, myslí si zraněný Soukup, aspoň má stejný plášť i čapku. Bratři! Soukup zaslechne své jméno a vztyčuje se jako stráž, která vystoupila z hrobu. Tak hrdinně bojovali za vlastní i národní svobodu legionáři.Hodnocení: (hodnotilo 8 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info