Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Moby Dick

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Moby Dick
 
Název díla: Moby Dick
Datum vložení: 20.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Dílo začíná touhou dostat se na velrybářskou loď, sloužit na ní, zažít mnoho dobrodružství, ale hlavně poznat jak výprava funguje. Hlavní postava se dostane do střediska lovu velryb města Nantucketu, ubytuje se v podivném hostinci. Večer zjistí, že na pokoji kde spí je ještě druhá osoba, a to Kvíkveg. Čistokrevný rudoch, který ovládá angličtinu asi jako společenské chování v Americe 19. století. Po postupném seznámení se strach mění v nekonečné přátelství na život a na smrt. Kvíkveg je v Nantucketu také kvůli lovu velryb, je vynikající harpunář, a aby prodal lidské hlavy, protože je původně kanibal (zde se promítá Melvillova zkušenost z pobytu s lidojedy), a tak se nadcházejícího dne oba vydají přihlásit na nějakou velrybářskou loď. Přihlásí se na loď Pequodu, která je však, aniž by tušili opředena mnoha tajemstvími. To hlavní je, asi, původ kapitána, kterého posádka vidí až při plavbě.

Když se jednoho dne prochází Kvíkveg se svým přítelem, potkají člověka, který je varuje před cestou na tajemné lodi. Každý ho ovšem považuje za blázna, takže jeho zvěsti a připomínky nikdo nebere vážně.

Loď vyplouvá. Je asi týden na cestě a v posádce se začínají šířit informace o tajných postavách komíhajících se v noci v podpalubí a původu kapitána, který se ještě, od začátku plavby neukázal.

Přichází hlášení o prvním vorvani, posádka se formuje a na palubu přichází Achab, jednonohý kapitán, blafající dýmku, s kostí místo druhé nohy. A konečně se objevují i tajemné postavy, jsou to asiaté, oblíbenci Achaba. Začíná hon za vorvaněm, ale Achab je naprosto klidný. Výprava je sice na moři kvůli vorvanímu tuku, ale Achab ne. Ten je na vodě jen kvůli jednomu, Moby Dickovi! Bílá velryba která mu ukousla nohu, se stále jeho noční můrou. Achab si myslí, že jeho duše nebude nikdy spasena, dokud jí nedostane.

V dalších kapitolách se děj opakuje: lov velryb, popisné kapitoly, rituály podivínů na lodi.. smrt Kvíkvega, který se utopí při lovu.
Po dlouhé a náročné plavbě i posádka propadla posedlostí po Moby Dickovi. Jednou se Pequoda míjí s jinou velrybářskou lodí, která má nečekanou zprávu: Moby Dick byl spatřen! Pequoda opět nabírá nový směr, život. Opět následuje zdlouhavá plavba, vzrušení vyprchává.

„Tam, támhle!!! Moby Dick!!!“ posádka je na nohou, začíná hon. Moby Dick napadá čluny za ním spuštěné a vrhá se na Achabovu, kterou tříští. Achab přichází o protézu, ale to ještě neví, že řádění Mobyho neskončilo. Moby Dick se vrhá na Pequodu, která nevydrží prudké nárazy a potápí se.
Konec symbolizuje zdvihlá ruka námořníka, do které kouše racek. Najednou se v druhé objevuje kladivo a racka přibíjí ke stěžni. Řvoucí racek se potápí s Pequodou. (symbolika: když zanikne lidstvo, zničí vše, aby tu nic nezůstalo)Životopis spisovatele: Herman Melville
Hodnocení: (hodnotilo 44 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info