Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Karel IV.(otec vlasti)

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Karel IV.(otec vlasti)
 
Autor: Martina Vančová
Název díla: Karel IV.(otec vlasti)
Datum vložení: 26.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Když Václavovi IV. bylo 7 let, odvezl ho jeho otec Jan Lucemburský z Čech na francouský královský dvůr. Zde byl mladý Václav vychován a vzdělávan. Naučil se číst a psát a osvojil si několik jazyků. To nebylo u tehdejšich panovníků obvyklé. Ve Francii přijal také druhé jméno-Karel, které užíval až do své smrti. Do Čech se Karel vrátil po 10 letech. České království však za vlády Jana Lucemburského zchudlo. V zemi byl neklid. Loupeživé tlupy číhaly na cestách, obchodu se proto příliš nedařilo.
Lidé se museli bát i o svůj život. Karel nastolil v zemi znovu pořádek. Po smrti svého otce byl slavnostně korunován na českého krále. K této příležitosti nachal zhotovit novou nádhernou královskou korunu. Byla zlata zdobena perlami a drahokami. Říká se jí koruna svatováclavská. Karel měl 4 ženy Annu, Annu, Alžbětu a Blanku. Nechal založit pražskou univerzitu, karlštejn, karlův most, korunovační klenoty... za svou zásluhu je považován jako otec vlasti.

Hodnocení: (hodnotilo 351 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info