Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Nedokončené příběhy-O Húrinových dětech

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Nedokončené příběhy-O Húrinových dětech
 
Název díla: Nedokončené příběhy-O Húrinových dětech
Datum vložení: 5.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Za 1. slunečního věku žil ve Středozemi ve městě Dor-lómin lidský král Húrin s manželkou Morwen a dvěmi dětmi. Starší Túrin a o dva roky mladší Urwen, ale všichni jí říkali Lalait "Smích".

Když bylo Túrinovi 5 let poslal Morgoth na Húrinův lid nemoc. Túrin se naštěstí uzdravíl, ale Lalait umřela.

Za 4 roky Morgoth opět povstal a Húrin šel do boje. Manželku a syna poslal do Hithlumu. Túrinovi bylo 9 a Morwen opět čekala dítě. Musela pracovat a hladověla by nebýt jistého Brodda, který si ji násilím vzal za ženu. Morwen se bála, že by Braddo mohl Túrina, kvůli trůnu, zabít a tak ho poslala do Menegrothu-Skrytého království-za králem Thingolem.

V 17 letech se Túrin seznámil s Belegem Lučištníkem, který se stal jeho učitelem a bojoval s ním proti Morgothovým skřetům.

Ve 20 se vrátil do Menegrothu, kde ho urazil jeden elf, Saedor,který se pok nešťastnou náhodou zabil a Túrina obvinili z vraždy. Utekl a přidal se k tlupě psanců, kteří si ho nakonec zvolili vůdcem.

Po nějakém čase psance našel Beleg a řekl Túrinovi, že jedna elfka dokázala, že Túrin byl Saedorem napaden a zabil ho v sebeobraně. Túrin však odmítl a odešel s psanci do Sirionu, kde chitili trpaslíka Mima, který je dovedl do svého domu v Amon Rudhu.

Asi za rok se Túrin rozhodl,že se nrátí do Dor-lóminu, aby našel svou sestru a matku. Ve městě je ale nenašel a dozvěděl se, že před rokem utekli a šli ho hledat. Túrin usoudil,že jsou v bezpečív Menegrothu a usadil se v lesích Brethilu a dal si jméno Turumbar což znamená ve vznešené elfštině "Pán sudby".

Mezitím Morwen a Nienor dorazili do Menegrothu a když tam Túrina nenašli, rozhodli se ho hledat jinde. Toho dne večer se stalo něco divného, nejen že Nienor utekla bez rozumu do lesa, ale i Morwen se stratila. Ani tehdy, ani potom o jejím osudu nedostali do Doriathu ani Dor-lóminu žádné jisté správy.

Nienor utíkala do lesa, kde pak usnula,ale ráno si nemohla na nic vzpomenout,ani pojmenovat věci kolem sebe.Odpoledne ji našli lesní lidé z Brethilu a odvedli ji domů. Pojmenovali ji Niniel"slzná dívka".

Asi za rok se Niniel a Turumbar vzali,protože už čekala dítě. Ale zanedlouho musel Turumbar do boje, protože zlý drak Glaurung ohrožoval lesní lid.

Túrin nakonec Glaurunga porazil, ale jed co měl drak místo krve mu stálil ruku a Túrin omdlel vypadal jako mrtvý. Tak ho našla Niniel, obvázala mu ruku,ale v tom okamžiku se drak naposledy pohnul a řekl Niniel, že je ve skutečnosti Nienor dcera Húrina a Moewen a Sestra Túrina Turumbara, potom umřel. S Glaurungovou smrtí spadl z Nienor závoj zapomění a ona se rozběhla k propasti Cabel-an-Aros"Jelení skok" a skočika do ní.

Túrin, ale nebyl mrtvý, probral se a dozvěděl se od elfů, že Niniel byla jeho sestra a on se v zoufalství probodl svím mečem.
Životopis spisovatele: John Ronald Reuel Tolkien
Hodnocení: (hodnotilo 4 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info