Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Čachtická paní

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Čachtická paní
 
Název díla: Čachtická paní
Datum vložení: 7.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Čachtická paní
-hraběnka Alžběta Báthoryová,vdova po Františku Nádasdym a vnučka polského krále
-má utajovanou dceru Eržiku Príborskou-ta vyrůstá v rodině bohatého zemana
-byla pověstná svou krutostí vůči poddaným a hlavně vůči služebným
-byla posedlá touhou po kráse,a proto se koupávala v krvi mladých pannen,věřila totiž,že tak nebude její tělo stárnout-má na to i mučivý nástroj-železnou pannu s noži v těle,dívky poté umíraly v hrozných bolestech,ty na zámek do služby lákala spolu s jejími nejvěrnějšími služebníky-ošklivým hrbatým Fickem,Dorou,Annou a Ilonou

Kniha pojednává o Uherském království sedmnáctého století,v době tureckých útoků,kdy lidem často nezbývá nic jiného než víra v Boha.A toto platí především pro Čachtice,ani ne tak kvůli Turkům,jako kvůli právě čachtické paní.Pro její krutosti neexistovaly žádné důkazy a žádní svědci,jen tušení zla a fakt,že se ztrácí mladé dívky sloužící na zámku,jenže-jak už jsem uvedla-chyběly důkazy pro obžalobu hraběnky,a proto se rozhodnou společností odmítaní zbojníci v čele s Andrejem Drozdem a Janem Kalinou podat právě ty chybějící důkazy,které poukazují na krutosti hraběnky.Po celých Čachticích je totiž známý nejnápadnější případ,že jednoho večera ze zámku záhadně zmizelo 9 dívek,které údajně měl pohřbít někdejší kněz v místním kostele.

Jednou v noci se tedy vplíží do kostela a otevřou hrobku,kde se opravdu nachází 9 rakví.V jedné z nich je dopis od tehdejšího kněze,který obsahuje zpověď, v jakém se dívky nacházely stavu-do detailů zde popisuje,že měly znetvořené obličeje,špendlíky pod nehty,odřezané kusy masa z těla a byly zbité a následně prosí Boha za odpuštění.....Zbojníci vynesou otevřené rakve před kostel.Druhý den čachtičané nacházejí důkazy,které svědčí proti paní a právě díky těmto důkazům se s nimi spojí i vůdce pandurů Imrich Kenderessy,kněz Jan Ponicenus,Pavel Lederer(který se nechává na zámek najmout jako zámečník,aby získával tajné informace),kastelán i Alžbětin dávný nepřítel hrabě Nyáry.

Po zjištění jejich spojenectví paní své chování ještě zhorší a dokonce se rozhodne zabít i svou dceru Eržiku.Naštěstí ale zbojníci většinou včas zasahují,často jsou v ohrožení života a jednou jsou dokonce chyceni a uvězněni na zámku,kde čekají na smrt,ale jsou vysvobozeni kastelánem.
Čachtice se snaží přednést palatinovi svou obžalobu na Báthoryovou,ten však nechce pošpinit jméno tak velkého rodu,a tak nezasahuje a hraběnka si na zámek nechává přivádět nové oběti.....

Naštěstí však vše dobře dopadne:
Palatin se na vlastní oči přesvědčí,jak jsou děvčata týraná.Dá hraběnku a její služebníky předvést před soud,kde poddaní uvádějí šokující výpovědi.Díky jejich svědectví se soud dovídá o deníku,který si hraběnka psala-uvádí v něm své metody mučení a také zde uvádí všechna jména umučených a zabitých dívek-dovídáme se proto hrozné číslo-hraběnka má na svědomí na 600 mladých životů!!! Soud dá uvrhnout hraběnku do vězení v jejím vlastním zámku,kde také po nějaké době umírá.Jejím pomocnicím jsou žhavými kleštěmi uštípnuty prsty a následně jsou upáleny na hranici,Fickovi je uťata hlava.

Zbojníkům je dána milost a svoboda.
Kalina si bere svojí milou Maryšu,Andrej Drozd Eržiku,za Pavla Lederera se vdává jeho milovaná Barbora Repášová a za Imricha Kalinova sestra Magda.

Čachtice se opět stávají normálním poklidným městem.....Životopis spisovatele: Jožo Nižnánsky
Hodnocení: (hodnotilo 35 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Čachtická paní Nižnánsky, Jožo 87 slov
Čachtická paní Nižnánsky, Jožo 280 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info