Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Upálená zaživa

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Upálená zaživa
 
Autor: Souad
Název díla: Upálená zaživa
Datum vložení: 27.5.2006
Referát vložil: Máťa

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Souad se narodila v jedné vesnici v Předjordánsku. V této vesnici se velmi ctily tradice a žena neměla právo vůbec na nic. Zacázelo se s ni hůř než s dobytkem. I dobytek měl pro rodinu větši cenu než dcera. Dobytek přinesl rodině peníze nebo jídlo, kdežto dcera byla pro ně bezcená. Bratr byl nejobletovanejší dítě v rodině. Směl všechno. Dcera odrana do noci držely a při sebe menší chybě, či prohřešku byly surově zbity. Otec si mohl dělat s ženami co chtěl. Tahal je za vlasy po zemi ,mlatil je holí, kopal do nich, přivazoval je do staje, kde museli celou noc stát nebo je bil řemenem. Dcera byla jen pracovní síla. Od 14 let se mohla vdávat. Souad měla starší sestru, jenže tu nikdo nechtěl. Ale tradice říkala, že se nejprve musí vdát nejstarší dcera a pak ta další. Když ji ale do 20-ti let nikdo nechce a nevda se, je to hanby pro celou rodinu. Stará panna je všem pro smích. O souad už si několikrat muži řikali, ale Nura byla starší. Jednou se Souad zamilovala do mladence, kterého občas viděla z terasy. Nikdo ji při tom však nesměl vidět, pokud by se tak stalo, byla by považována za couru a poběhlici. Ženy nikde nesměli chodit sami, hlavy skloněné k zemi a kdyby se někdy podívaly na muže, byly by odsouzeny. Celá rodina by je zatratila. Souad dávala velký pozor, když se schazela s mladíkem, ale ten jí jen vyuzival. Když se dozvěděl,že je těhotná, utekl. Nejdříve to tajila, ale pak na to rodiče přišli. Souad měla spečetěný osud. Museli ji zabít. Pro očistu rodiny. Zločiny ze cti byly považovány za hrdinství. I její sestru uškrtil vlastní bratr telefoní šňůrou. Souad měla být upálena. Její švagr ji polil benzinem a zapálil. Byla odvezena do nemocnice s popáleninami 3.stupně. Nikdo se o ní nestaral, protože měla a musela zemřít. Vlastní matka ji přinesla do nemocnice jed. O Souad se dozvěděla Jaqouline. Humanitární pracovnice z červeného kžíže. Rozhodla se, že Souad zachrání. Mezi tím Souad porodila chlapečka. Ošetřovatelky ji vzaly za vlasy a proudem vody z hadice ji strhaly kousky seškvařené kůže až do masa. Jaqouline se podařilo ji převezt do Švýcarska i s chlapečkem, kde se dostala z nejhoršího a proddělala 42 plastických operací. Celé tělo měla jako jednu velkou jizvu. Pět let žila i s chlapečkem Maruanem u pěsrounů. Chtěl aby Maruana adoptovali a sama šla pracovat. Našla si muže a má dvě dcery, ale její deprese jsou strašné. Jednou se dokonce pokusila o sebevraždu. Jaquelina ji stále pomahala. Souad zveřejňuje svůjpříběh, aby lidé věděli, jak se někde zachází se ženami a co je zločin ze cti. Mezitím Maruan dospěl a chtěl poznat Souad. Nic jí nevyčítal, že ho opustila. Zjistil, že má sestry a zůstali spolu jako rodina. Souad se rozhodla, že napíše knihu o hrůzách svého života a Maruan ji v tom podporuje.

Hodnocení: (hodnotilo 75 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info