Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kresby uhlem a Demaskování

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Kresby uhlem a Demaskování
 
Autor: Jan Opolský
Název díla: Kresby uhlem a Demaskování
Datum vložení: 31.5.2006
Referát vložil: Martin Brdička

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Opolský Jan
Kresby uhlem a Demaskování
Smrt myši (Kresby uhlem)
Za polojasné, mrazivé noci vklouzla do kuchyně malá, velmi hladová myš. V kuchyni bylo ticho, rušené jen chrápáním nenáviděné služky Lízy, která bezohledně pronásledovala celý myší rod. Přes toto nebezpečí hladová myš pilně pátrala po nějaké potravě; nenalezla však ničeho. Jen v rohu kuchyně stála šerá past, z níž voněla slanina a opečená kůrka.Byla to táž past, v níž zahynuli rodičové a pět sourozenců osamělé myšky. Nutkána krutým hladem, zkusila štěstí a vběhla do pasti. Ta sklapla. Myš zahynula jako rekyně. Což nejsou reky všichni ti, na jejichž přirozené právo je vysazena taxa vlastního života, ti kdož jsou přinuceni k volbě mezi chlebem a krví?

Starý obrázek (Demaskovaní)
Stává se často, že se dobrý člověk z různých příčin změní v krutou a bezohlednou bytost. Někdy se jím stane i bez příčiny, jako pan Mikuláš Divůšek, nejvyšší mincmistr kutnohorský. Jeho bez důvodu zatvrzelé srdce postavilo jej do služeb římské protireformace v Kutné Hoře. Všichni zajatí kališníci byli trestáni smrtí a pan Divůšek vymýšlel pro ně stále hroznější muka. Došlo posléze i k tomu,ž e dvanáct set nebohých obětí bylo vmetáno do stříbrných šachet.

Rady
Spisovatel neradí nikomu, kdo píše povídky, aby se zaobíral lidmi chudými a nešťastnými. Radí, vybrat si hrdinu - příjemného, způsobného a krásného. V povídce se jeho pěkné vlastnosti ještě zdokonalí. Počestně se ožení, stane se šťastným otcem, je vážen a žije spokojeně v blahobytu. Díky jednoduché životosprávě, umírá ve vysokém věku. Takoví mají být hrdinové. Vždyť lidé chtějí žít lehce, jako míč plující po řece.

Hodnocení: (hodnotilo 22 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info