Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Římanka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Římanka
 
Název díla: Římanka
Datum vložení: 31.5.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tento román z roku 1947 patří k Moraviovým nejlepším pracím. Autor ovlivněný neorealismem, zpracovává téma z lidového prostředí. Vypráví příběh prosté římské dívky, jež se z bídy a pod nezdravým vlivem prostředí stane prostitutkou.
Šestnáctiletá Adriana žije s matkou ve velmi chudých poměrech. Na matčino naléhání se stane modelkou malířů. Nahota ji nejprve děsí, ale později si na svoji profesi zvyká. Ve skrytu duše doufá, že vydělá peníze, vdá se a založí šťastnou rodinu. Zamiluje se do Gina, řidiče, který pracuje u jedné z bohatých rodin. Plánují společnou budoucnost. Adrianina přítelkyně, modelka Gisella, její záměry neschvaluje. Přemlouvá ji k prostituci, dohazuje klienty. Adriana dlouho odolává, ale když se od svého obdivovatele, policejního komisaře Astarity, dozvídá, že její snoubenec je dávno ženatý, ztrácí všechny iluze a nastupuje dráhu prostitutky. Matka s dceřinou volbou souhlasí, neboť vydělané peníze zajišťují lehčí živobytí.
Mezi Adrianinými zákazníky se jednoho dne objevuje tajemný student Giacomo. Ač se k ní chová velmi chladně, Adriana se do něj beznadějně zamiluje. O projevy lásky však neprosí, stačí jí, že je mu nablízku. Giacomo, mladík z dobré rodiny, je velmi citově labilní, zmatený, hledá své místo ve společnosti.nerozvážně se zaplete do tajné protistátní činnosti. Je zatčen, ale díky Adrianě, která požádá o pomoc Asataritu, záhy propuštěn. Student psychicky neunese, že při výslechu prozradil své spolupracovníky a zastřelí se. Před smrtí píše Adrianě dopis. Teprve nyní se zcela vyznává z lásky k ní a dítěti, které Adriana nosí pod srdcem. Prosí ji,aby přijala pomoc jeho rodiny, kterou o celé věci informoval.
Adrianě se opět hroutí celý svět. Nakonec se však vzpamatuje a rozhodne se, že svému dítěti s pomocí Giacomovy rodiny zajistí šťastný život.
Dílem se prolínají i další epizody z Adrianina života. K nejdůležitějším patří kolotoč kolem zlaté pudřenky, kterou Adriana ukradla z domu Ginových pánů, jeho navrácení a následný prodej vrahovi Sonzognovi (další Adrianin klient a pravý otec jejího dítěte).
Římanka je dílem, v němž autor obviňuje soudobou společnost z lhostejnosti, z nezájmu o člověka, z ničení „normálního“ lidského života a lidských vztahů.

Životopis spisovatele: Alberto Moravia
Hodnocení: (hodnotilo 70 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info