Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Dva roky prázdin

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Dva roky prázdin
 
Název díla: Dva roky prázdin
Datum vložení: 3.6.2006
Referát vložil: Kristina Štenclová

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Příběh se odehrává na anglické lodi Racek a poté na ostrově v Atlantickém oceáně.

Loď je za jedné noci v anglickém přístavu uvolněna a odpluje na širé moře. Na lodi je 15 chlapců: Gordon, Briant, Doniphan, Moko, Costar, Dole, Jakub, Wilcox, Garnett, Cross, Service, Webb, Jenkins, Iverson a Baxter. Nejstaršímu Gordonovi bylo 14 let, Briantovi a Doniphanovi 13, ostatním po 12, 11, 9 a 8 letech.

Po překonání strašné bouře se loď octne na na zemi. Chlapci chtějí nejdříve vědět, zda je to ostrov nebo pevnina. Chodí na průzkumy a výpravy, pojmenují části ostrova, najdou jeskyni, u které najdou kostru člověka. Zjistí, že byl Francouz a jmenoval se František Baudoin. Chlapci pojmenovali jeskyni jako Francouzovu. Zabydlí se v ní, upraví ji a naleznou ještě jednu jeskyni, která je s tou jejich propojená. Stráví v ní jednu zimu a strávili by asi i více, kdyby jednou na jaře nenalezli v křoví ženu Kate, která byla spolu s několika muži vyvrhnuta na ostrov v šalupě. Kate chlapcům vypráví, jak plula s rodinou, u které žila, na lodi Severnu a jak se posádka vzbouřila, zabila kapitána, zajala kormidelníka Evanse. Loď je ale zapálena a vzbouřenci spolu s Kate a Evansem musí loď opustit a ztroskotají za bouře právě na ostrově, který chlapci pojmenovali jako Chairmanův ostrov.

Chlapci musí se vzbouřenci bojovat. Při jedné z bitev je Francouzova jeskyně přepadena a Doniphan zraněn. Zločinci jsou nakonec zabiti.

Chlapci opraví šalupu, nalodí se a ostrov opustí. Při cestě potkají parník Grafton, přelodí se na něj a doplují do domovského přístavu a vrátí se domů. Ne jako chlapci, ale jako muži.

Životopis spisovatele: Jules Verne
Hodnocení: (hodnotilo 141 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info